W powiecie kieleckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 19 października. W ubiegłym roku z powodu koronawirusa trzeba było ją skrócić, dlatego tym razem przed komisją lekarską stanie więcej osób.
– Rozpoczęta właśnie kwalifikacja wojskowa dotyczy mężczyzn z rocznika 2002 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1997 – 2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – poinformował Mirosław Gębski, starosta kielecki.
Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 w Kielcach w Starostwie Powiatowym będzie pracowała najdłużej, bo 6 tygodni.
– Jest to największa powiatowa komisja lekarska w województwie świętokrzyskim. Będzie działać do 19 października. Jeśli chodzi o rocznik podstawowy to mamy do sklasyfikowania 1146 osób. Rocznik starszy, który nie mógł w ubiegłym roku to są 393 osoby. 23 kobiety wezwane w tym roku staną przed komisją ostatniego dnia – mówił ppłk Mirosław Smerdzyński, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach.
W poniedziałek, 9 sierpnia przed komisją stanęli mieszkańcy gminy Zagnańsk.
– Z naszej gminy do kwalifikacji wojskowej w tym roku przystąpi 89 osób. Z objętego kwalifikacją rocznika 2002 kwalifikacją to 86 osób i 3 osoby z pozostałych, starszych roczników, które do tej pory do takiej komisji nie przystąpiły – poinformował Stanisław Stępień, zastępca wójta gminy Zagnańsk.
Wśród osób, które stanęły przed komisją znalazł się Michał Grzybowski.
– Interesowałem się tematem wojska, aczkolwiek musiałem zmienić swoją decyzję i zostałem przy sporcie. Trenuję zawodowo piłkę nożną. I jeden i drugi zawód/dyscyplinę łączy sprawność fizyczna – mówi młody mężczyzna.
Przed pięcioma powiatowymi komisjami lekarskimi, w ramach drugiego etapu kwalifikacji wojskowej w województwie świętokrzyskim stanąć ma około 2,5 tysiąca osób z rocznika podstawowego oraz około 700 osób z roczników starszych.
– To przede wszystkim ten starszy rocznik z ubiegłego roku, który nie mógł stanąć przed komisją ze względu na wcześniejsze zakończenie kwalifikacji wojskowej – informuje płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Kwalifikacja wojskowa polega na założeniu ewidencji wojskowej osobom wezwanym do stawienia się przed komisją. Przechowuje się ją przez kilkadziesiąt lat i aktualizuje w Wojskowej Komendzie Uzupełnień.
Powiatowa Komisja Lekarska określa zdolność do czynnej służby wojskowej. Kategorię A otrzymuje osoba zdolna do czynnej służby wojskowej, która może potencjalnie ubiegać się o służbę wojskową.
Kategorię B otrzymuje osoba w danym momencie niezdolna do czynnej służby wojskowej (np. po przebyciu jakiegoś schorzenia).
Kategoria D oznacza: niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (może być jednak wezwany w czasie wojny).
Kategoria E to trwale niezdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej – nigdy nie jest możliwa w jego przypadku żądna służba wojskowa.
Po kwalifikacji otrzymuje się książeczkę wojskową z przyznaną kategorią.