Od 15 lipca gminy mogą składać wnioski, by pozyskać środki na usuwanie azbestu. To część „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”, na który przeznaczono 3 miliony 200 tysięcy złotych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił nabór wniosków dla zadań dotyczących usuwania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych w postaci materiałów zawierających azbest. Zadanie realizowane jest w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” zgodnie z umową między NFOŚiGW w Warszawie i WFOŚiGW w Kielcach. Termin przyjmowania wniosków: od dnia 15.07.2019r. do dnia 31.07.2019 r.
Gminy mogą uzyskać nawet do 100% dofinansowania do usuwania tego niebezpiecznego dla zdrowia materiału, w zależności od stopnia pilności usunięcia i unieszkodliwienia lub zabezpieczenia odpadów oraz dochodów na jednego mieszkańca w gminie.
Szacunkowo w województwie świętokrzyskim może znajdować się nawet 300 tysięcy ton azbestu. Do tej pory udało się usunąć 50 tysięcy ton tego materiału, który był często stosowany jako pokrycie dachowe (eternit). Do 2032 roku mają zostać usunięte wszystkie elementy zawierające azbest.
Uwaga! Azbest jest materiałem rakotwórczym, dlatego mogą go usuwać tylko wyspecjalizowane firmy, posiadające zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Zdemontowane materiały muszą być przetransportowane na specjalnie wyznaczone składowisko. Odpowiedni demontaż azbestu jest bardzo ważny, gdyż staje się on niebezpieczny, gdy jego włókna znajdują się we wdychanym powietrzu. Azbest zabezpieczony w sposób uniemożliwiający uwolnienie się włókien do powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Więcej informacji o programie: http://www.wfos.com.pl/ogolnopolski-program-finansowania-usuwania azbest