3.5 C
Kielce
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualnościRusza "Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej"

Rusza „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”

Zobacz

      Projekt pod nazwą „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej” właśnie rusza. Udział w nim weźmie 39 gmin z województwa świętokrzyskiego i dwie z województwa śląskiego, a jego wartość opiewa na kwotę 6,4 miliona złotych, z czego 5,9 to pozyskane środki unijne. Będzie on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. – Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości aplikowania o środki unijne na realizację projektu, nie wahaliśmy się nawet przez chwilę. Napisaliśmy wniosek, który otrzymał dofinansowanie już „w pierwszym rozdaniu” jako zaledwie jeden z dwóch w skali kraju – mówi przewodniczący Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP harcmistrz Lucjan Pietrzczyk.

 O tym jak z łatwością poruszać się w internecie

      Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych wśród mieszkańców gmin uczestniczących w projekcie. – W pierwszej kolejności, w każdej z gmin wyłonimy liderów cyfrowych, którzy zostaną przez nas przeszkoleni, a następnie sami będą prowadzić zajęcia dla uczestników. W ramach Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej w ciągu trzech lat przeszkolimy łącznie 4400 osób. Szkolenia będą się odbywały w czterech grupach wiekowych, a w ich trakcie będzie można między innymi nauczyć się korzystania z platformy ePUAP, bezpiecznego poruszania się w internecie, korzystania z bankowości elektronicznej, tworzenia własnych stron internetowych, a nawet prowadzenia e-sklepów i publikowania treści multimedialnych – wymienia Łukasz Mucha, koordynator projektu „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”.

Powstaną Publiczne Punkty Dostępu do Internetu

      W projekt zostanie zaangażowanych 200 wolontariuszy z Chorągwi Kieleckiej ZHP. – Będą to drużynowi i instruktorzy, którzy poprowadzą nabór i promocję naszego projektu. Po przeszkoleniu trenerów odpowiedzialnych za zajęcia i rekrutacji uczestników projektu rozpocznie się w gminach tworzenie Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, wyposażonych w najnowocześniejsze oprogramowanie przyjazne także dla niepełnosprawnych. Z tych punktów korzystać będą mogli mieszkańcy gmin również po zakończeniu projektu. Szkolenia ruszą w drugim kwartale 2017 roku – poinformował Łukasz Mucha, koordynator projektu „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”.

Co zyskają gminy?

      Jak twierdzą autorzy projektu, dzięki jego realizacji ulegnie skróceniu czas, jaki mieszkańcy będą przeznaczać na różne formalności i sprawy życia codziennego takie jak prowadzenie konta w banku lub zakupy. Najbardziej widocznym efektem projektu będzie wzrost liczby profili na platformie komunikacji z jednostkami administracji publicznej ePUAP. Dzięki temu wzrośnie ilość spraw załatwianych drogą elektroniczną a to wpłynie z kolei na poprawę komunikacji na linii Klient – Urząd.

      Koordynatorzy projektu „Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej” potwierdzają, że pierwsze zajęcia odbędą się już wiosną przyszłego roku. O rekrutacji do projektu będziemy informować na bieżąco.

Galeria

Aktualności

Polecamy