Utworzenie placu targowego, zagospodarowanie przestrzeni, stworzenie miejsc rekreacji, budowa kanalizacji – centrum podkieleckiego Górna zmieni się wkrótce dzięki funduszom unijnym. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę o przyznaniu prawie 4 mln zł dofinansowania unijnego gminie Górno na realizację projektu „Kompleksowa rewitalizacja Górna poprzez zagospodarowanie i ukształtowanie centrum gminy na rzecz rozwoju aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Ogólna wartość przedsięwzięcia to 10, 3 mln zł.
– Kolejna świętokrzyska gmina otrzymała wsparcie na działania, dzięki którym zmieni się jej oblicze, poprawią jakość życia mieszkańców – podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Realizacja projektów rewitalizacyjnych jest impulsem do ożywienia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Nie bez znaczenia jest także to, że w ramach działań rewitalizacyjnych wdrażane są rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak np. budowa czy modernizacja oświetlenia i kanalizacji, a zdegradowane obszary zyskują nową funkcję.
W ramach projektu gminy Górno zaplanowano kilka działań, m.in. budowę kanalizacji, stworzenie placu targowego, zagospodarowanie przestrzeni przy kościele i terenu przy ZOZ. Powstanie także system monitoringu miejsc publicznych, zaplanowano modernizację oświetlenia, adaptację budynku na cele gospodarcze z przystosowaniem terenu do funkcji rekreacyjnych. Gminny Ośrodek Kultury oraz biblioteka zostaną doposażone, a terenu wokół Kamieniołomu w Górnie zagospodarowany i przystosowany do celów rekreacyjnych.
Projekt realizowany będzie w ramach Działania 6.5 Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich.
Marszałek Andrzej Bętkowski nie ma wątpliwości, że dofinansowanie ze środków unijnych takich właśnie przedsięwzięć to ważne wsparcie dla samorządów lokalnych, które ma bezpośrednie przełożenie na rozwój infrastruktury technicznej i społecznej.
– Cieszę się, że kolejna świętokrzyska gmina, której projekt dotychczas znajdował się na liście rezerwowej, będzie mogła realizować projekt służący ożywieniu przestrzeni, zmianie wizerunku i stworzeniu miejsca przyjaznego dla mieszkańców i turystów – dodaje marszałek Bętkowski.