3.5 C
Kielce
piątek, 28 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaRozśpiewane Ciekoty: Świętokrzyskie Tradycje na Scenie

Rozśpiewane Ciekoty: Świętokrzyskie Tradycje na Scenie

Zobacz

W malowniczym amfiteatrze “Szklany Dom” w Ciekotach odbyły się emocjonujące eliminacje do XXIV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Na scenie rywalizowało aż 31 zespołów i solistów, reprezentujących gminy z powiatu kieleckiego.

Wicestarosta Tomasz Dulny, któy był obecny w Ciekotach, wyraził swoje wsparcie dla artystów ludowych i docenił ich zaangażowanie w zachowanie tradycji. – Dziękuję Wam wszystkim za to, że przez swoją działalność i zaangażowanie możemy dziś usłyszeć najpiękniejsze pieśni naszego regionu. Wasza muzyka, tańce i stroje oddają radość i twórczość. Jestem wdzięczny, że jesteście tutaj, śpiewacie i tańczycie. Cieszę się, że widzę osoby młode, a babcie mobilizują swoje wnuczki. Życzę wszystkim sukcesów – konkurencja jest duża, ale wasza pasja i talent są nieocenione – mówił wicestarosta.

Powodzenia występującym życzył także Wojciech Purtak, dyrektor Szklanego Domu w Ciekotach. Ze swoimi artystami przyjechał burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński oraz radna powiatowa Anna Kosmala.

Komisja konkursowa, w skład której weszły językoznawca i kulturoznawca Alicja Trukszyn, muzyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach Beata Misztal i kierownik Referatu Kultury, Turystyki i Sportu Beata Piotrowska-Wróbel, miała nie lada wyzwanie. Szukali prawdziwego folkloru, oceniając dobór repertuaru, wybór utworów, które oddają ducha ludowej tradycji, autentyczność gwary ludowej, poziom artystyczny prezentacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Liczyły się emocje po technikę, czyli to, co zostaje w sercach widzów.

– Jestem po raz pierwszy w składzie jury. Wcześniej grałam w zespole. Od dłuższego czasu śledzę poczynania artystów ludowych i uważam, że poziom jest coraz wyższy. Cieszę się, że czerpiecie tego radość – mówiła Beata Misztal

Alicja Trukszyn ze sceny udzieliła cennych wskazówek i gratulowała zespołom ciężkiej pracy. Jej obecność dodatkowo podkreśliła wagę tego wydarzenia. Pogratulowała zespołom ciężkiej pracy. – Niektóre zespoły mają niesamowity potencjał, cieszy nas to że młodzi ludzie trafiają do nas – mówiła.

Życzymy wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów i niech radość z muzyki i tańca towarzyszy im zawsze!

W finale w Chmielniku zobaczymy artystów w poszczególnych kategoriach:

Zespoły Pieśni i Tańca:

Zespół Pieśni i Tańca Wilkowianie

Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie

Zespoły śpiewacze a cappella:

Zespół Śpiewaczy Marzyszanki z Marzysza

Męski Zespół Śpiewaczy Kumotry z Marzysza

Zespół Śpiewaczy Górnianecki

Zespół Śpiewaczy Domaszowianie

Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza

Zespoły Śpiewacze z akompaniamentem:

Zespół Ludowy Bolechowiczanie

Zespół Obrzędowy Kowalanki

Koło Gospodyń Wiejskich Jezioraneczki

Koło Gospodyń Wiejskich “Śwarne Kakonianki”

Zespół Ludowy Chełmowianie

Zespół Śpiewaczy Makoszanki

Zespół “Świętokrzyskie Jodły”

Wolanie spod Łysicy

Zespół Śpiewaczy “Sukowianki znad Lubrzanki” z Sukowa

 

Zespoły Stylizowane:

Koło Gospodyń Wiejskich “Psarzaneczki”

Soliści również zaprezentują swoje umiejętności:

Helena Pękalska

Zdzisław Klusek

Ewa Pawłowska

Irena Gąsior

Marian Przeździecki

Galeria

Aktualności

W gminie Piekoszów będzie jaśniej. Staną nowe energooszczędne lampy w kolejnych miejscowościach

Na terenie gminy Piekoszów w najbliższym czasie zostanie wybudowane kolejne nowe oświetlenie uliczne. Właśnie podpisano umowy na budowę czterech...

Polecamy