3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaKulturaRozpoczynamy odliczanie czasu do Jarmarku Świętokrzyskiego

Rozpoczynamy odliczanie czasu do Jarmarku Świętokrzyskiego

Zobacz

Jarmark Świętokrzyski, pod hasłem „Tradycja z Gór wypływa” odbędzie się na Świętym Krzyżu już po raz 17. Całość rozpocznie się w niedzielę 26 maja, około godziny 11:40 barwną procesją, która przejdzie sprzed Bazyliki na Błonia. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta polowa z oprawą muzyczną zespołu „Lipowianie”, głównego gościa wydarzenia.

Po nabożeństwie, około godziny 13:10, po powitaniu przez starostę kieleckiego, wójta Bielin i burmistrza Nowej Słupi, rozpocznie się część artystyczna jarmarku. Wydarzenie promuje dziedzictwo i tradycje ziemi świętokrzyskiej oraz Żywiecczyzny.

W tym roku gościem specjalnym będzie Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”, reprezentujący Żywiecczyznę. Grupa ta kultywuje dawne tradycje górali Beskidu Żywieckiego, a w tym roku zespół obchodzi 25-lecie działalności.

Warto dodać, że zespół od lat zdobywa wysokie nagrody na licznych konkursach, turniejach i przeglądach kultury tradycyjnej, występując na wielu scenach polskich i zagranicznych. W marcu 2024 roku zaprezentował się na Międzynarodowym Festiwalu w Indiach.

Podczas jarmarku powiat kielecki reprezentować będą zespoły z gminy Nowa Słupia: Chełmowianie, Modrzewianki, Jezioraneczki oraz Akademia Tańca Magic, a z gminy Bieliny: Makoszanki, Kakonianki oraz Echo Łysicy. Wystąpią również zespoły pieśni i tańca: ze Strawczynka w gminie Strawczyn i Piekoszowianie z Piekoszowa.

Podczas jarmarku będzie można zobaczyć i kupić rękodzieło z różnych zakątków regionu. Będą także stoiska z regionalnymi potrawami, które np. zaoferują własnej roboty gołąbki, pierogi, bigos z młodej kapusty, lemoniady z pąków sosny i jodły, a na deser żelki z soków owocowych, wypiekane na miejscu oponki i tradycyjne ciasta.

Jedno ze stoisk, rozstawionych na świętokrzyskich Błoniach będzie promowało tradycje, kulinaria i atrakcje gminy Nowa Słupia. Za przygotowanie poczęstunku dla odwiedzających stoisko odpowiada Koło Gospodyń Wiejskich „Cudawianki”. Wioletta Skuza, prezes KGW zapowiada, że na stole królowały będą tradycyjne dania z Kielecczyzny. Zjeść będzie można np. domowej roboty zalewajkę i pierogi z mięsem i kapustą w okrasie.

Gminę Bieliny na scenie będą reprezentować zespoły śpiewacze, a na stoisku promocyjnym gminy, smakołyki regionalnej kuchni zaserwują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie. – Na jarmark szykujemy trzy rodzaje pierogów: z mięsem, grzybami i ruskie, a także bigos z młodej kapusty i tradycyjne ciasta, takie jak sernik, jabłecznik. Będzie można też spróbować naszego specjalnego produktu, żelków na naturalnych sokach owocowych, w tym oczywiście truskawkowym, bo przecież Bieliny słyną z truskawek. Te żelki nabijamy na patyczki jak szaszłyki – tłumaczy Barbara Bęben, przewodnicząca KGW w Belnie.

Zespół śpiewaczy Makoszanki, Zespół śpiewaczy Echo Łysicy i Śwarne Kakonianki będą z kolei śpiewająco opisywać swoją gminę. – Na jarmarku będziemy promować piękny folklor świętokrzyski, który w swoich występach ciągle chronimy od zapomnienia – mówi kierownik zespołu Makoszanki, Maria Skrzyńska. – Zaśpiewamy w pięknych strojach ludowych, piosenki ludowe, które kiedyś śpiewali nasi przodkowie. Są to stare piosenki, które zaśpiewamy czystą gwarą bielińską z akompaniamentem instruktora zespołu Rafała Żebrowskiego. „Jonku mój Jonku”, „Śpiewom ja se śpiewom”, czy „Gwiozdeczki”- wylicza. Zespół Echo Łysicy zaprezentuje zupełnie nowy repertuar, ale jak zwykle ludowe utwory zaśpiewa gwarą świętokrzyską. Śwarne Kakonianki śpiewem będą promować na Jarmarku, między innymi swoją urokliwą miejscowość Kakonin.

Zespoły artystyczne z gminy Nowa Słupia zaprezentują z kolei montaż słowno-muzyczny, składający się ze znanych pieśni o regionie. Utrzymane w sakralnym tonie teksty i melodie, poświęcone będą Łysicy, Świętemu Krzyżowi, ale również tradycjom związanym z jarmarkiem – opowiada instruktor śpiewu Grzegorz Michta, który odpowiada za przygotowanie występu. Zespół Chełmowianie, KGW Jezioraneczki, KGW Modrzewianki i Akademia Tańca Magic wystąpią wspólnie, prezentując m.in.: „Świętokrzyskie, jakie cudne”, „Da Moja Łysico!” i „Rytm o drzewie Krzyża Świętego”.

Dla dzieci przewidziano wiele atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie, malowanie twarzy, będą animacje z postaciami z bajek. Sprzęt militarny zaprezentuje Wojsko Polskie, a Policja przygotuje miasteczko ruchu drogowego.

Zakończenie imprezy planujemy około godziny 17.

Przygotowaliśmy dla naszych gości darmowy transport z parkingu przy Hucie Szklanej na Święty Krzyż w godzinach od 11 do 15. Zapewniamy także opiekę medyczną, a nad całością czuwać będzie policja.

Organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, współorganizatorami są gminy Bieliny i Nowa Słupia, przy współudziale ojców oblatów ze Świętego Krzyża i Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Fot. Facebook

Galeria

Aktualności

Popełnił sześć wykroczeń odpowie za przestępstwo

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy „rozliczyli” 25-latka za kradzieże, których...

Polecamy