Samorząd Województwa Świętokrzyskiego serdecznie zaprasza na 29. Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczne edycja odbędzie się w dniach 11-12 oraz 18-19 września pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Zgodnie z motywem przewodnim instytucje kultury województwa świętokrzyskiego zapraszają do degustacji tradycyjnych produktów regionalnych oraz poznawania przepisów kulinarnych, które od lat królowały na polskich stołach, oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 r. zainspirowało to Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają bezpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów EDD są „Smaki dziedzictwa”. Tradycyjne potrawy stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane oraz są częścią tożsamości lokalnej. Charakterystyczne produkty regionalne przyciągają turystów, są elementem promocji lokalnych smaków, oryginalnych i niepowtarzalnych, charakterystycznych dla danego regionu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku, świętokrzyskie jednostki kultury, włączając się do europejskiej i ogólnopolskiej akcji, przygotowały specjalne programy :
Muzeum Wsi Kieleckiej
- 19 września 2021 od godz. 15.00 do 19.30 w Zagrodzie Czernikiewiczów Bodzentyn
W ramach „Smaków Dziedzictwa” będzie można skosztować tradycyjnego ciasta drożdżowego oraz innych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Psarzaneczki oraz Celinianki. Obrzęd pieczenia chleba zaprezentują „Wzdolskie Kołowrotki”. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie”.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprezentuje cykl postów i nagrań dźwiękowych pt. “Kielecczyzna – kulinarne dziedzictwo regionu”, Przypomniane zostaną kulinarne ciekawostki, przepisy na regionalne potrawy oraz przypowieści związane z kuchnią i dawnymi potrawami. Regionalne posty o tematyce kulinarnej mają za zadanie zachować przed zapomnieniem, a zarazem rozpowszechnić przysmaki dawnej kuchni świętokrzyskiej.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
- 12 września (niedziela), godz. 15.00 – 17.00, “Historia od kuchni. Zwyczaje kulinarne Żydów aszkenazyjskich”
Podczas spotkania goście muzeum poznają przepisy na doskonałą chałkę, bajeczny czulent czy wybitny humus serwowane w domach sandomierskich Żydów przed II wojna światową.
Po spotkaniu będzie możliwość degustacji drobnych żydowskich przysmaków.
- 18 września, (sobota) godz. 15.00 – 17.00, “Smaki szczodrych dni”
Etnograficzne spotkanie edukacyjne poświęcone zawichojskiej tradycji wypiekania szczodroków połączone z ich degustacją. To oryginalne pieczywo wpisane zostało na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- 19 września, (niedziela) godz. 14.00 do 16.00, Nasze sandomierskie kulinaria regionalne
XIX edycja konkursu kulinarnego kultywującego dawne tradycje kulinarne regionu sandomierskiego organizowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Stałymi uczestnikami konkursu są delegacje gmin powiatu sandomierskiego, które rywalizują ze sobą o zdobycie głównej nagrody ufundowanej przez Burmistrza Miasta Sandomierza – „Srebrnej Chochli”.
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury przyłączając się do tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa rozpocznie, od 13 września, na stronie Facebooku publikację przepisów kulinarnych pochodzących z domowych archiwów pracowników WDK, a konkretnie od babć i prababć. Ciekawymi przepisami będą się także dzielić panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki”.
Muzeum Narodowe w Kielcach
- 18 września (sobota), Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Plac Zamkowy 1, Kielce,– prelekcja „Kultura stołu w okresie międzywojennym”, dr Paweł Grzesik, godz. 12.00
Wykład będzie dotyczył zasad i dobrych manier przy stole, a także wydarzeń towarzyskich związanych z przyjmowaniem gości, wspólnymi biesiadami i ich rodzajami. Będzie to okazją również do porównania zmian w odniesieniu do tradycji XIX-wiecznej.
- “Smakowite dziedzictwo”, godz. 13.00
Jest to turniej, w którym zawodnicy zmierzą się z tematyką kulinarną dotyczącą kuchni polskiej w okresie XVII – XVIII w. Oprawę plastyczną stanowić będą plansze nawiązujące tematyką do polskich tradycji kulinarnych. Zawodnicy będą przyjmowani na zapisy.
- 19 września, (niedziela), Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Aleja Lipowa 24, Strawczyn, prelekcja „Sienkiewicz od kuchni”, prowadzący Łukasz Wojtczak, godz. 12.00
Podczas spotkania uczestnicy poznają codzienne życie w Oblęgorku, dowiedzą się o tym co jadano i o jakich porach, kto zajmował się domem, jak spędzano czas wolny, jaką rolę odgrywała służba pisarza, na czele z gospodynią Marią Lutówną.
Do udziału we wszystkich wydarzeniach serdecznie zachęcamy i zapraszamy.