3.5 C
Kielce
środa, 20 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościRozpoczyna się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Rozpoczyna się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zobacz

Od dziś (21 września) do najbliższego piątku 25 września specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach prowadzić będą bezpłatne badania profilaktyczne, organizowane w ramach rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Nowotwory to, po chorobach układu krążenia, druga przyczyna zgonów wśród osób z przewlekłymi schorzeniami w Polsce. Na całym świecie, każdego roku, z powodu raka umiera blisko 9 mln chorych.

– Nie bójmy się chodzić do lekarza, nie unikajmy kontaktu z medykami tylko dlatego, że trwa pandemia – przekonuje dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach prof. dr Stanisław Góźdź. – Zbyt często trafiają do nas chorzy, którym pomóc już nie możemy. Zachęcamy, by w czasie rozpoczynającego się tygodnia profilaktyki zadbać o swoje zdrowie i życie, zbadać się, a jeśli będzie to konieczne, wdrożyć szybkie i skuteczne leczenie. Drzwi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przez cały okres trwania pandemii są dla naszych pacjentów otwarte – dodał prof. Góźdź.

Od poniedziałku 21 września w województwie trwać będzie organizowana po raz 8. akcja bezpłatnych badań profilaktycznych, nakierowanych na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi.

– Nowotwory nie czekają, nie dają nam czasu, rozwijają się bardzo szybko, dlatego też tak ważne jest, by zgłaszać się do lekarza, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy – wyjaśnił dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowi i Szyi Centrum. – Nowotwory występujące w obrębie głowy i szyi nie są częste, ale są najbardziej bezwzględne, bo atakują narządy odpowiedzialne za jedzenie, oddychanie, kontakt z drugim człowiekiem, dlatego tak ważne jest, by szybko zgłaszać się do specjalisty. Na wczesnym etapie choroby leczenie jest skuteczne i niemal niezauważalne, a zabieg trwa pół godziny, często nie jest konieczne zwolnienie lekarskie, pacjent może nie rezygnować z codziennego trybu życia, pracy, obowiązków. Gdy pojawią się już przerzuty, lekarze niejednokrotnie nie są w stanie już pomóc – dodał dr Okła.

Z badań powinny przede wszystkim skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, u którym wystąpiło zwiększone ryzyko zarażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Warto, by na badania zgłosiły się osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy: nieprzemijającą chrypkę, pieczenie języka, zmiany i nadżerki w jamie ustnej, które nie chcą się zagoić, kłopoty z połykaniem, niebolesny guz na szyi.

-Jeśli te objawy nie są związane z infekcją, jeżeli obserwujemy je dłużej niż przez 3 tygodnie, to powinniśmy jak najszybciej zgłaszać się do specjalisty lub do lekarza pierwszego kontaktu – dodał dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowi i Szyi. – Prosimy, by pacjenci zgłaszali się do nas, do poradni, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu wizyty.

Więcej informacji o badaniach profilaktycznych i szczegóły przebiegu Tygodnia Profilaktyki można uzyskać, czytając wpis na stronie internetowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Galeria

Aktualności

Dzieciństwo bez Przemocy – finał ogólnopolskiej kampanii

Dziś odbędzie się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja...

Polecamy