3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie

Zobacz

Ponad 1390 poborowych stanie przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Kielcach, która zainaugurowała działalność w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Warto podkreślić, że działająca w kieleckim starostwie komisja lekarska jest największą komisją powiatową w województwie świętokrzyskim.

 – Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Kielcach może poszczycić się najwyższym w województwie wskaźnikiem stawiennictwa, które w ubiegłym roku wyniosło 96,19%. Stanowi to ponad 4% wyższy wskaźnik stawiennictwa w porównaniu do średniego w województwie – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.

 W celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej, przed Powiatową Komisję Lekarską Nr 2w Kielcach stanie 1220 mężczyzn oraz 176 kobiet urodzonych w latach 1997 – 2005 posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. W porównaniu z rokiem ubiegłym będzie to o 79 osób więcej, głównie ze względu na prawie dwukrotny wzrost liczby kobiet, które otrzymały w tym roku wezwania na kwalifikację wojskową.

W tym roku kwalifikacją wojskową objęci są mężczyźni urodzeni w 2005 roku, a także inne osoby urodzone w latach 2000-2004, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

W pierwszym dniu przed Powiatową Komisją Lekarską stanęli mieszkańcy z gminy Chmielnik. Wśród nich był 19- letni Mateusz Paluch, który nie wyklucza, że swoją przyszłość zwiąże z służbami mundurowymi.

–  W dzisiejszych czasach jesteśmy zachęcani wręcz namawiani do wstąpienia do armii i uważam, że to nie jest złe, dlatego niewykluczone, że wybiorę wojsko, które kusi też dobrymi zarobkami, ale rozważam również służbę w policji – mówi.

Podczas kwalifikacji wojskowej komisja ocenia stan zdrowia kandydatów – zarówno fizyczny jak i psychiczny, do pełnienia służby wojskowej. – Niestety, z roku na rok dostrzegamy u kandydatów coraz większy problem z nadwagą, nadciśnieniem, ze wzrokiem – wylicza przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej – mjr rez. lek. med. Tomasz Barański.

 Także obowiązkowe badanie psychologiczne pozwala stwierdzić czy istnieją przeciwwskazania do służby wojskowej. – Osoby stawiające się na kwalifikację wojskową wypełniają specjalną ankietę, jest też rozmowa psychologiczna. Jeżeli mamy jakieś zastrzeżenia kierujemy takie osoby na pogłębione badania psychologiczne. Zazwyczaj korzysta z nich około 15 procent osób – informuje psycholog Ewelina Wojtyszek z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie potrwa do 9 kwietnia

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy