3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościRozmowa z Jackiem Kuzią, nowym przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach

Rozmowa z Jackiem Kuzią, nowym przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach

Zobacz

Rozmowa z Jackiem Kuzią, nowym przewodniczącym Rady Powiatu w Kielcach.

– Chcemy stworzyć dobry klimat do współpracy ze wszystkimi 19 gminami. Przez najbliższe pięć lat będziemy chcieli pokazać inny sposób zarządzania powiatem i prowadzenia obrad, bardziej otwarty i transparentny – zapowiada przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia.

 Pierwsze sesje za nami. Jak się pan czuje w roli przewodniczącego?

– To duże wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Przewodniczę 28 radnym, ambitnym, zarówno doświadczonym, jak i nowo wybranym samorządowcom. Nie jest to łatwe zadanie. Będę się starał wykonywać swoje obowiązki należycie, odpowiadam za organizowanie pracy rady oraz prowadzenie jej obrad. Deklaruję, iż dołożę wszelkich starań, aby obrady Rady Powiatu przebiegały sprawnie, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, dla dobra mieszkańców powiatu kieleckiego.

Przez wiele lat pełnił pan funkcję radnego powiatowego. Jakie doświadczenia samorządowe wykorzysta pan jako przewodniczący rady?

– W samorządzie powiatowym działam od początku jego powstania, czyli od 1990 r., z przerwą trwającą dwie kadencje. Sprawy powiatu są mi bardzo bliskie, chociażby z uwagi na dotychczasowe doświadczenia związane z działalnością  w radzie. Przez ten okres obserwowałem jej pracę, aktywność przewodniczących, uczestniczyłem w pracach poszczególnych komisji, niektórym z nich przewodniczyłem. Uczyłem się, jak pracuje się w samorządzie. Przyznam, że od początku Rada Powiatu miała kompetentnych przewodniczących. Każdy z nich zapisał się bardzo dobrze w historii powiatu.

 Jak widzi pan pracę nowej rady? Wokół jakich celów będą się skupiali radni pod pana przewodnictwem? Co chciałby pan zmienić w pracy rady?

– Każdy z nas ślubował, że będzie sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Wszystko dla pomyślności naszej ojczyzny i dobra obywateli, tworzących piękną wspólnotę samorządową powiatu. Dla mnie oznacza to, że rada będzie wspierać  starostę i Zarząd Powiatu, by ten mógł sprawnie i efektywnie realizować postanowienia rady. Wszystko w atmosferze wzajemnego szacunku, odpowiedzialności, zgodnie z prawem i z oczekiwaniami społeczeństwa. Zdecydowanie też chciałbym otworzyć się na mieszkańców. Powiat nie funkcjonuje w oderwaniu od rzeczywistości, mamy obowiązek konsultacji społecznych. Pragniemy służyć mieszkańcom i spełniać ich oczekiwania. Po to nas wybrano. Każde działanie podejmowane przez radnych powinno być szczegółowo analizowane na posiedzeniach stałych komisji rady. Jestem przekonany, że pomimo różnych poglądów politycznych, uda nam się wspólnie osiągnąć porozumienie w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem powiatu i dobrem jego mieszkańców. Liczę na kompromis i konstruktywny dialog.

Czy samorząd powiatu, po stronie Rady Powiatu w Kielcach, będzie zabiegał o współpracę z wójtami, burmistrzami i przewodniczącymi rad gminnych i miejskich w powiecie kieleckim? Jeśli tak, jak ta współpraca może wyglądać?

– Liczę na szeroką, otwartą, rzetelną i jawną współpracę ze wszystkimi 19 gminami, które będziemy tak samo traktować, przyjmując te same kryteria współpracy. Chcę, żeby gminy traktowały nas po partnersku, tylko wtedy uda nam się wiele osiągnąć. Mam nadzieję, że stworzymy dobry klimat do współpracy. My udowodniliśmy, że potrafimy dotrzymywać słowa.

Czy czuje pan potrzebę wprowadzania nowych działań i kompetencji przewodniczącego?

– Nie, natomiast wiem, że radni powinni wspierać starostę i zarząd tak, żeby czuli naszą otwartość. Chciałbym być głosem doradczym zarządu, nie wchodząc w kompetencje starosty. Jestem przekonany, że przy dobrej współpracy wewnątrz rady i zarządu jesteśmy w stanie utrzymać pozytywny, prorozwojowy kierunek zmian na naszym obszarze.

Czy na tym etapie ma pan już wizję pracy radnych w poszczególnych komisjach merytorycznych?

– Uważam, że wszystkie dyskusje powinny się odbywać podczas prac w komisjach. Będę zachęcał radnych, a wręcz wymagał od nich, by byli aktywni, merytorycznie przygotowani na każde posiedzenie komisji. Liczę na rzeczowe dyskusje i rzetelną pracę na rzecz powiatu. Przewodniczący ma narzucać rytm pracy komisji, sam powinien być merytorycznie przygotowany i zachęcać do dyskusji. Praca radnych ma przynosić efekty, które ocenią mieszkańcy powiatu.

 Jakie trzy cechy bezwzględne powinien posiadać człowiek pracujący w samorządzie, a więc i przewodniczący rady?

– W życiu miałem jasno wyznaczone cele. Wyrastałem w atmosferze ciężkiej pracy, rzadko doznawałem komfortu życia. Rodzina i relacje w niej panujące są ważniejsze niż wszystko inne. Trzy cechy? Na pewno sumienność, uczciwość i dotrzymywanie słowa. Te trzy słowa ukształtowały mnie na całe życie.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować Radzie Powiatu, która obdarzyła mnie takim wielkim zaufaniem, ale także mieszkańcom miasta i gminy Morawica oraz miasta i gminy Daleszyce. Nie spodziewałem się tak dużego poparcia. Jestem bardzo wdzięczny, czuję ogromne zobowiązanie wobec radnych  i naszych mieszkańców.

Aktualności

Zostali zatrzymani dzięki obywatelskim postawom

Nie małe kłopoty czekają 28 – latkę i 37 – latka, którzy zostali przyłapani prze policjantów na gorącym uczynku...

Polecamy