Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim obradowała w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Podczas spotkania rozmawiano o działalności bieżącej kół kombatanckich działających na terenie powiatu oraz możliwościach pomocy kombatantom poprzez programy zdrowotne.
Posiedzenie otworzył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, podkreślając potrzebę współpracy ze środowiskami kombatanckimi oraz wymianą wspólnych doświadczeń między tymi organizacjami.
Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk wspomniał o roli kombatantów, którym zawdzięczamy Polskę, w jakiej dziś żyjemy. Polskę wolną i demokratyczną.
Podczas spotkania zebrani przedstawiciele kół kombatanckich z powiatu kieleckiego zaprezentowali swoją działalność na rzecz kombatantów oraz ich rodzin. W prezentacjach nie zabrakło informacji o dokonaniach na przestrzeni lat w krzewieniu patriotyzmu, pielęgnowaniu historii i pamięci o ludziach walczących o wolność ojczyzny.
Przewodnicząca Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Halina Rutecka w trakcie wymiany doświadczeń, podkreślała potrzebę współpracy środowisk kombatanckich ze szkołami. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do młodzieży z żywą lekcją historii.
W posiedzeniu udział wzięła także Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Anna Jaworska-Dąbrowska zaznaczyła jak duże znaczenie ma dla młodego pokolenia lekcja historii, którą swoimi wspomnieniami przytaczają żyjący kombatanci. W wystąpieniu Pełnomocnik wspomniała o 80-rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową i podjętej z tej okazji inicjatywy stworzenia pamiątkowej księgi „Przesłanie dla Pokoleń” przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Celem tej akcji jest zebranie wpisów żyjących żołnierzy AK, które będą przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Zwróciła się do zebranych przedstawicieli o pomoc w dotarciu do osób, które mogłyby wzbogacić tę inicjatywę o swoje wspomnienia.
Na zakończenie zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach Marianna Noworycka-Gniatkowska przedstawiła informacje dotyczące programu pn. „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności”, który realizowany jest od 2007 roku przez PCUM. Skierowany on jest do mieszkańców powiatu kieleckiego i miasta Kielce. Od 2020 roku finansowany jest ze środków Powiatu Kieleckiego i miasta Kielce. Program ten skierowany jest do osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wszystkie świadczenia są w nim bezpłatne i obejmują szereg zabiegów rehabilitacyjnych.