W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się posiedzenie Zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022. Spotkanie poprowadził członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.
– Pandemia, choć miała wpływ na nasze spotkania, to nie wpłynęła na naszą pracę – mówił członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk, który poprowadził dyskusję na temat cyklu spotkań dla mieszkańców powiatu w zakresie zdrowia psychicznego.
W ramach „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022” Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej kieleckiego Starostwa przygotował przewodnik, który informuje o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zawiera spis placówek świadczących pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzinom w powiecie.
Ogółem w 2020 i 2021 z działań zawartych w „Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022” skorzystało ok. 22 207 osób.
Członkowie Zespołu w trakcie dyskusji zwrócili uwagę na wzrost problemów z emocjami u dzieci.
– Pandemia miała duży wpływ na zdrowie psychiczne u dzieci. Pojawiły się problemy z powrotem do szkoły, z bezpośrednim kontaktem z rówieśnikami i nauczycielami. Spotykamy się z sytuacją, że dzieci marzą o powrocie do nauki zdalnej – mówił Lidia Świeboda-Toborek, psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Powiatowe poradni psychologiczno-pedagogiczne w Bodzentynie, Chmielniku i Piekoszowie w mijającym roku szkolnym prowadziły zajęcia reintegracyjne dla dzieci. – Zajęcia miały pomóc uczniom w powrocie do nauki stacjonarnej po okresie izolacji z powodu COVID-19. Były to warsztaty reintegracyjne, spotkania z uczniami, nauczycielami, rodzicami – wyliczała Katarzyna Przygodzka, dyrektorka poradni w Bodzentynie.
– Odbyło się dużo konsultacji rodzinnych. W większości przeważała diagnoza – dodała Beata Osmólska-Kaleta, dyrektorka poradni w Piekoszowie.
Aleksandra Olawska- Szymańska, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży zwróciła uwagę, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą już coraz młodszych dzieci. Widoczny jest też wzrost przypadków wymagających hospitalizacji.