W lekcji profilaktyki organizowanej przez policjantów oraz w zajęciach terapeutycznych na Oddziale Terapeutycznym dla Skazanych Uzależnionych od Środków Odurzających lub Psychoaktywnych Aresztu Śledczego w Kielcach uczestniczyli wychowankowie PMOW w Podzamczu.
W dniu 21 maja 2019r. w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu odbyła się niecodzienna lekcja profilaktyki dla wychowanków. Organizatorami przedsięwzięcia byli policjanci IPA Region Centrum Kielce oraz Komenda Powiatowa Policji w Chęcinach.
Na początku spotkania uczniowie zostali zapoznani z założeniami kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Tematyka zażywania środków odurzających oraz ich szkodliwości została poruszona dogłębnie co z pewnością wpłynęło na zwiększenie świadomości młodzieży na ten temat. Następnie głos zabrał gość specjalny spotkania – Przemysław, który opowiedział o swoich doświadczeniach życiowych z przeszłości. Przestrzegał zebranych przed zażywaniem narkotyków, mówił jak wyglądała jego trudna droga wyjścia z uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Opowiedział także w jaki sposób uzależnienie doprowadziło go do konfliktów z prawem. Ten specjalny „wykładowca” podzielił się swoimi doświadczeniami z czasu, gdy odbywał bezwzględną karę pozbawiania wolności w związku z narkotykowym procederem. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści osoby, która dała świadectwo swoich doświadczeń życiowych, jednocześnie przestrzegała ich przed zażywaniem narkotyków, dopalaczy, mówiła o ich szkodliwym wpływie na zdrowie i życie a także uświadamiała jakie mogą być konsekwencje prawne posiadania tego rodzaju substancji.
Na zakończenie spotkania młodzież dała wyraz uznania dla Przemysława głośnymi brawami. Ta lekcja profilaktyki na długo zostanie w pamięci zarówno młodzieży jak i organizatorów.
W dniu 22 maja 2019 r. osiemnaścioro podopiecznych PMOW w Podzamczu uczestniczyło w niecodziennych zajęciach resocjalizacyjnych na Oddziale Terapeutycznym dla Skazanych Uzależnionych od Środków Odurzających lub Psychoaktywnych Aresztu Śledczego w Kielcach. Zajęcia prowadzone były przez więziennego terapeutę oraz psychologa. W spotkaniu uczestniczyło dwóch skazanych, którzy opowiedzieli swoje historie popadania w nałogi i długoletniej walki z nimi. Świadectwa mężczyzn, których nałóg ubezwłasnowolnił, doprowadzając do rozpadu rodziny, utraty pracy, wejścia w konflikt z prawem, a w konsekwencji zniszczenia ich życia wywarł na wychowankach największe wrażenie. Ich słowa, że uzależnienie od środków psychoaktywnych jest śmiertelną, nieuleczalną chorobą powinny się wyryć w świadomości nieletnich. Podopieczni PMOW mieli też możliwość zwiedzenia celi więziennej oraz zapoznania z warunkami pobytu w areszcie.
Zajęcia ukazały jak brawurowe i nieodpowiedzialne, tak charakterystyczne dla młodych ludzi zachowania mogą skutkować osadzeniem w jednostce penitencjarnej. Drastycznie ukazały negatywne – prawne, psychologiczne i społeczne następstwa nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych.