7 lutego w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbył się nadzwyczajny Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Jedenastu starostów przedstawiło swoje stanowiska w sprawie sytuacji w szpitalach na terenie województwa i wykorzystaniu środków z unijnej kasy.
Podczas spotkania starostowie dyskutowali między innymi o trudnej sytuacji samorządów w kwestii finansowania podwyżek dla lekarzy. Samorządy i powiaty dysponują finansami z zakresu inwestycji w placówkach medycznych, nie są jednak uprawnione i nie posiadają funduszy do udzielania personelowi medycznemu podwyżek płacy zasadniczej. – Sytuacja w placówkach medycznych na terenie województwa świętokrzyskiego, to pokłosie informacji o zwiększeniu wynagrodzeń w szpitalu w Końskich. Starosta konecki zdementował tę informację, ale zachęciła ona lekarzy do takich roszczeń w innych miejscowościach na terenie województwa. Co ważne, na dzień dzisiejszy nasze szpitale świadczą swoje usługi bez zakłóceń – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki. – Musimy jednak zmienić sposób mówienia o tym problemie. Jest to problem państwa, ministerstwa i jeżeli ktokolwiek chce się odwoływać do kwestii płacowych, to tam musi kierować swoje intencje. Samorządy utrzymują szpitale, inwestują w te obiekty i gospodarują finansami tak, żeby dostępność i jakość świadczonych usług była jak najlepsza, ale bez pieniędzy tego nie zrobimy. Jeżeli nie będzie zwiększonych przez rząd kontraktów, jeżeli nie będzie innych możliwości finansowania, to będzie to bardzo trudna sytuacja w służbie zdrowia. I dzisiaj próbuje się tymi problemami rozgrywać politycznie, partia rządząca próbuje pokazywać tę sytuację jako nieudolność samorządów, a tak nie jest – dodał starosta kielecki Michał Godowski.
Starostowie podczas konwentu przedstawili stanowisko skierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, które dotyczy wykorzystania przez Zarząd Województwa środków unijnych, a także wystosowali Apel Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego do Ministra Zdrowia o podjęcie konkretnych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania ogólnopolskiego systemu ochrony zdrowia.