Rozliczenie swojego dochodu to obowiązek każdej osoby, która pracuje lub uzyskuje pieniądze w inny sposób, na przykład poprzez wynajem. O czym należy pamiętać wypełniając naszą deklarację podatkową? Jakie sposoby rozliczenia są najprostsze i najkorzystniejsze z punktu widzenia podatnika? Jak przesłać swoją deklarację online?
1. Czym jest rozliczenie PIT?
2. Kto rozlicza się na podstawie PIT i w jakim terminie należy to zrobić?
3. Jak rozliczyć PIT w najłatwiejszy sposób?
4. PIT 2024 i 2025 – jakie zmiany pojawią się w rozliczeniach?
Czym jest rozliczenie PIT?
Choć większość z nas nie lubi tego robić, każdy kto zarabia musi rozliczyć się między innymi z podatku dochodowego. Dokonujemy tego raz w ciągu roku w formie rozliczenia PIT. Należy zawrzeć w nim wszelkie informacje na temat naszych zarobków za ostatni pełny rok rozliczeniowy, co oznacza że w 2023 będziemy deklarować nasze dochody za 2022. W zależności od typu deklaracji termin jej złożenia może się różnić. Dla najpopularniejszego rodzaju formularza PIT 2024 jest on wyznaczony na ostatni dzień kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym.
Kto rozlicza się na podstawie PIT i w jakim terminie należy to zrobić?
Co do zasady rozliczyć się musimy ze wszystkich dochodów, jakie osiągniemy w danym roku, zarówno tych pochodzących z pracy dla innego podmiotu, na własnej działalności, jak i innych źródeł, jak na przykład wynajem mieszkania czy lokalu komercyjnego. Terminy i rodzaje formularzy różnią się w zależności od rodzaju osiąganych dochodów. W przypadku najpowszechniej wypełnianej deklaracji – PIT 37 – musimy wcześniej otrzymać inny dokument od naszego pracodawcy, w którym zawarte są nasze roczne zarobki, składki i inne ważne informacje. Jeżeli mamy do rozliczenia więcej niż jeden typ deklaracji PIT, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy księgowej lub wykorzystanie specjalnego programu do wypełniania PIT.
Jak rozliczyć PIT w najłatwiejszy sposób?
Istnieją trzy sposoby na wypełnienie i przesłanie naszej deklaracji do urzędu skarbowego. Możemy zrobić to samodzielnie, zlecić księgowej lub wykorzystać dedykowane oprogramowanie. W kwestii wysyłki mamy do wyboru osobiste złożenie deklaracji, wysłanie jej listem poleconym lub przesłanie w formie elektronicznej. Najłatwiejszą opcją jest oczywiście wykorzystanie programu, który podstawi wszystkie dane za nas oraz umożliwi nam wysłanie PIT 2024 przez internet. Nie tylko minimalizujemy wtedy ryzyko pomyłki, ale też dokonujemy obowiązku podatkowego bez konieczności wychodzenia z domu. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby zatrzymać plik UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), który otrzymamy od naszego urzędu skarbowego jako potwierdzenie poprawnego wysłania dokumentów. UPO pełni podobną rolę, jak pokwitowanie listu z poczty – jest to nasz dowód, że wypełniliśmy swój obowiązek jako podatnicy.
PIT 2024 i 2025 – jakie zmiany pojawią się w rozliczeniach?
Ze względu między innymi na Nowy Ład oraz inne założenia rządu, wypełnienie PIT 2025 może nieco różnić się od dotychczasowych deklaracji. Przede wszystkim zmianie ulegnie kwota wolna od podatku, ale nie jest to jedyna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Drugą istotną zmianą jest także przesunięcie drugiego progu podatkowego, który do tej pory rozpoczynał się od przekroczenia kwoty 85,5 tys. zł. Po zmianie zaczniemy o niego zahaczać dopiero w momencie uzyskania zarobków na poziomie 120 tys. zł. Ostatnią istotną różnicą będzie również zwiększenie ilości zawodów, których wykonawcy mogą rozliczać się za pomocą ryczałtu.