3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRowerzyści wyruszyli na Westerplatte

Rowerzyści wyruszyli na Westerplatte

Zobacz

30 rowerzystów wyruszyło dziś z Kielc na Westerplatte, żeby uczcić pochodzących z Ziemi Kieleckiej obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej z września 1939 roku. Kolarze wzięli udział w Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej, zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym w Kielcach, a następnie zebrali się na placu Jana Pawła II.

Rowerzyści jadą w dwóch grupach, jedna z nich ma na sobie, ufundowane przez Starostwo Powiatowe profesjonalne stroje sportowe, z herbem powiatu i mapą trasy, którą przemierzą. Przed wyruszeniem w drogę, uczestników wyprawy pobłogosławił bp. Marian Florczyk. Sam wyruszył z placu, razem z kolarzami. W grupie cyklistów są policjanci, żołnierze i młodzież – członkowie klubu MKS Cyclo Korona Kielce.

Bp. Marian Florczyk podkreśla, że nasza historia jest bolesna, ale to że żyjemy dziś w wolnej Polsce, to zasługa tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Hierarcha przypomniał, że znaczącą część załogi Westerplatte stanowili żołnierze wywodzący się z Kielecczyzny. – To byli najodważniejsi z najodważniejszych, szkoleni na Bukówce w Kielcach, przewiezieni na Westerplatte. Tam bronili Polski – mówił bp. Marian Florczyk.

Ruszających na rajd rowerzystów, żegnał również Starosta Kielecki Tomasz Pleban. Podkreślał, że wyprawa jest wspaniałym sposobem uczczenia bohaterów z Westerplatte, a przy okazji jej uczestnicy przekazują wiedzę o tym, że wśród załogi Składnicy byli głównie mieszkańcy obecnego Powiatu Kieleckiego. – Świetnie wyszkoleni, najlepsi żołnierze kieleckiej jednostki. Udowodnili swoje bohaterstwo, dzielność i umiejętności broniąc się przed Niemcami przez 7 dni, mimo że w założeniu mieli wytrzymać tylko 12 godzin. Swoją postawą zrobili wrażenie nawet na atakujących ich Niemcach. Musimy przypominać, że pochodzili stąd, z Kielecczyzny – podkreślał starosta Tomasz Pleban.

Jeden z inicjatorów rajdu, Kazimierz Mądzik, były kurator oświaty przypomniał, że przed uczestnikami ponad 650 kilometrów. Podczas wędrówki będą odwiedzać miejsca związane z bohaterami II wojny Światowej.  – Młodzi dopytują, kim był np. Leon Pająk – dowodzący obroną Westerplatte, a pochodzący z Kielc. To znak, że wyprawa daje im potężną dawkę wiedzy. Przy okazji opiekujemy się też miejscami pamięci – opisuje Kazimierz Mądzik.

Uczestnicy rajdu wezmą powinni dotrzeć do Gdańska w sobotę, 31 sierpnia. Wezmą udział w uroczystościach rocznicy Porozumień Sierpniowych. 1 września o godz. 4:45 będą uczestniczyć w obchodach rocznicy niemieckiego ataku na Polskę.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy