3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościROWERZYŚCI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM SIĘ LICZĄ

ROWERZYŚCI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM SIĘ LICZĄ

Zobacz

Województwo Świętokrzyskie od kilku już lat gromadzi dane, dotyczące ruchu rowerowego w regionie. Początkowo system pomiaru rowerzystów opierał się na zamontowaniu 3 pętli indukcyjnych, zlokalizowanych na szlaku Green Velo: w Sandomierzu, Kielcach oraz w Sielpi. W połowie roku 2023 system został rozbudowany o nowe lokalizacje: w Bałtowie, Świętej Katarzynie oraz na Świętym Krzyżu. W przypadku ostatniej lokalizacji pętla indukcyjna, prócz rowerzystów, dokonuje również pomiaru liczby pieszych i samochodów.

– Dzięki licznikom istnieje możliwość monitorowania ruchu rowerowego w regionie oraz prowadzenia odpowiedniej promocji  – mówi Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  – Zbierane dane obrazują nie tylko ilość rowerzystów, ale pozwalają również prześledzić, w których miesiącach, dniach, tygodniach a nawet godzinach jest największy, a kiedy najmniejszy ruch rowerowy. Ponadto dane te można ze sobą porównywać i analizować.

I tak, w I połowie roku 2024 liczniki rowerowe zamontowane w 6 lokalizacjach na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowały ponad 100 tys. przejazdów rowerowych (102 682). Największa ilość rowerzystów zliczona została w Sandomierzu (ponad 28 tys. rowerzystów – wzrost o ponad 11% w stosunku do analogicznego okresu roku 2023) oraz w Kielcach (ponad 26 tys. – wzrost o ponad 3%).

Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego odpowiedzialna za turystykę w regionie podkreśla również: Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w teoretycznie „martwym” sezonie rowerowym tj. od stycznia do marca na trasach regionu świętokrzyskiego odnotowanych zostało ponad 17 tys. przejazdów rowerowych i to tylko w tych miejscach, w których mamy zamontowane pętle indukcyjne. – dodaje. – Oznacza to, iż ani niższe temperatury ani gorsza pogoda nie stanowią przeszkody dla dużej grupy rowerzystów. Rowerem poruszamy się przez okrągły rok, a zmieniający się klimat sprzyja podejmowaniu tego typu aktywności.

Biorąc pod uwagę okres wzmożonej aktywności rowerzystów to niezaprzeczalnie jest nim majówka.

Szczytowym dniem był 3 maja, w którym to pomiary wykazały ponad 3,5 tys. rowerzystów łącznie – mówi dyrektor Piotr Kisiel. – Od lat to właśnie w tym terminie odnotowywane są największe ilości rowerzystów na trasach rowerowych Świętokrzyskiego.

Prócz ruchu rowerowego na Świętym Krzyżu zlokalizowany jest licznik mierzący ilość samochodów i pieszych.

– W pierwszej połowie roku 2024 odnotowaliśmy tylko w tym jednym miejscu blisko 150 tys. pieszych oraz ok. 65 tys. samochodów – mówi Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Dodaje jednak – Należy zwrócić uwagę, że większość pieszych i samochodów dociera na górę i wraca z klasztoru tą samą drogą, w związku z tym, by uzyskać rzeczywiste dane, podane wartości należałoby podzielić mniej więcej na połowę.

Najważniejsze dane uzyskane z liczników rowerowych styczeń – czerwiec 2024 r.:

  • 102 682 zarejestrowane przejazdy rowerzystów, w tym w Sandomierzu ponad 28 tys., w Kielcach ponad 26 tys., w Sielpi ponad 16 tys., na Świętym Krzyżu ponad 12 tys. (z tym, że każdy rowerzysta przekracza pętle 2 razy), w Bałtowie ok. 11 tys. oraz w Świętej Katarzynie blisko 8,5 tys.;
  • szczyt sezonu rowerowego: maj,
  • największy ruch rowerowy: weekendy i dni wolne od pracy,
  • najlepszy dobowy wynik: 3 maja – 3535 rowerzystów łącznie we wszystkich 6 lokalizacjach,
  • średnia dzienna przejazdów rowerzystów:
  • dla Kielc 144 przejazdy rowerowe,
  • dla Sandomierza 156 przejazdów,
  • dla Sielpi 91 przejazdów,
  • dla Świętego Krzyża 66 przejazdów,
  • dla Bałtowa 61 przejazdów,
  • dla Świętej Katarzyny 47 przejazdów.

 

Szczegółowy raport dot. ruchu rowerowego w regionie znajduje się poniżej.

RAPORT – RUCH ROWEROWY I POL_2024

 

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy