3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRośnie bezrobocie w powiecie kieleckim

Rośnie bezrobocie w powiecie kieleckim

Zobacz

O szkoleniach i stażach dla bezrobotnych  dyskutowali radni podczas łączonych komisji Rady Powiatu w Kielcach.

W poniedziałek, 17 września zebrała się Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska i Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu, która zapoznała się m.in. z informacją o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Kieleckim oraz o sytuacji finansowej Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za I półrocze 2018 roku.

Uczestniczyli w niej, Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz Maria Klusek, skarbnik powiatu, która przedstawiła radnym informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2018 r. oraz informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2018 r.

– Bezrobocie od dwóch miesięcy niestety zaczęło wzrastać – poinformował Artur Kudzia, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Aktualnie w powiecie kieleckim jest o 436 osób bezrobotnych mniej w stosunku do sytuacji sprzed roku. Na koniec czerwca 2018 roku w rejestrach PUP dominowały kobiety i osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Największy spadek osób bezrobotnych w stosunku do końca 2017 roku wystąpił wśród osób w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki i wśród osób bez kwalifikacji zawodowych.

Największy wzrost liczby osób bezrobotnych zanotowano wśród osób do 25 i 30 roku życia. Stopa bezrobocia wynosi 10,6%. Spadek bezrobocia został zanotowany w 13 gminach naszego powiatu, wzrost – w 4 gminach, Bodzentynie, Bielinach, Łagowie i Masłowie. Największy spadek bezrobocia zarejestrowany został w gminach: Piekoszów, Daleszycach.

Największy spadek wśród bezrobotnych w podziale na wykształcenie wystąpił wśród osób posiadających świadectwo szkół gimnazjalnych i poniżej oraz zasadniczych zawodowych.

Niewielki wzrost zaobserwowano wśród osób z wykształceniem ogólnokształcącym i wyższym. Wśród osób bezrobotnych podzielonych ze względu na wiek, największy spadek zaobserwowano w kategorii osób 60 lat i więcej i w wieku 35-44 lata. Jak zaznaczono w sprawozdaniu, PUP skierował do bezrobotnych wiele programów aktywizujących zawodowo. W roku 2018 podjęto nowe formy aktywizacji, jest to m.in. pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, bon szkoleniowy i stażowy dla bezrobotnego do 30 r.ż.

Radny Andrzej Michalski pytał, w jakim zakresie są wydatkowane pieniądze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na szkolenia dla osób niepełnosprawnych bezrobotynych i osób niepełnosprawnych poszukujacych pracy. Kolejny radny – Krzysztof Soboń pytał o programy skierowane do bezrobotnych kierowców.

Galeria

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy