Wczoraj w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach odbyły się warsztaty dla funkcjonariuszy świętokrzyskiej Policji pn. „Rola dzielnicowego w środowisku wielokulturowym”.
Warsztaty te zostały zorganizowane dla dzielnicowych, policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną oraz koordynatorów ds. Ochrony Praw Człowieka woj. świętokrzyskiego w ramach projektu „Nasz dzielnicowy – Etap II”, który uzyskał dofinansowanie z rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 – 2017. Celem tych warsztatów było podniesie wiedzy funkcjonariuszy w aspekcie zjawiska wielokulturowości i społecznej integracji różnych środowisk.
W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Dariusza Augustyniaka uczestników spotkania powitała Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Kielcach insp. Marzena Piórkowska, a także kierownik Muzeum Dialogu Kultur Pani Agnieszka Caban.
Do tematyki szkolenia uczestników wprowadziła Pani Agnieszka Caban swoim wykładem pn. „Wielokulturowość w Polsce – mniejszości narodowe i etniczne”. Funkcjonariusze mieli również okazję obejrzeć film dokumentalny, dotyczący mniejszości narodowych i różnorodności kulturowej w regionie świętokrzyskim. Ostatnim punktem szkolenia był wykład mł. insp. Gerarda Baha Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, w którym mówił
o roli dzielnicowego w środowisku wielokulturowych w oparciu o filozofię Community policing.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z wybranymi wymiarami kultur i wynikającymi z nich różnicami w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, których znajomość może znacząco ułatwić kontakt z osobami o odmiennym pochodzeniu kulturowym.
Opr. AS
Źródło: KWP w Kielcach