3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRodziny zastępcze - potrzebne od zaraz!

Rodziny zastępcze – potrzebne od zaraz!

Zobacz

 

Poszukiwane są osoby do rodzinnej pieczy zastępczej, bo dzieci potrzebujących opieki – przybywa. Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach wciąż promuje rodzicielstwo zastępcze i zachęca do przyjęcia pod swój dach dzieci będących w trudnej sytuacji, by zapewnić im właściwą opiekę i dać miłość.

Rodzina zastępcza jest formą czasowej opieki nad dziećmi, które z powodu kryzysu w rodzinie biologicznej muszą przebywać poza domem, do czasu uregulowania sytuacji rodzinnej. Opiekę tę rodzina zastępcza sprawuje do momentu, w którym dziecko wróci do rodziny biologicznej, zostanie adoptowane bądź się usamodzielni.

Z danych PCPR wynika, że w 2022 roku w powiecie kieleckim działały 133 rodziny zastępcze, w których przebywało 212 dzieci. Najwięcej jest rodzin spokrewnionych – 94, niezawodowych – 32 i tylko 3 rodziny zawodowe. Są także 4 rodzinne domy dziecka, w których przebywa 17 wychowanków.

– Brakuje kandydatów na rodziców zastępczych, przede wszystkim zawodowych. Nie jest to problem regionalny, tylko ogólnopolski. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy więcej chętnych. Teraz sytuacja jest dość trudna, nie ma aż tylu chętnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Należy pamiętać, że osoby chętne muszą przejść szkolenie, przygotowujące je do pełnienia tej funkcji. To też jest dla nich czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Często zdarza się, że rodziny już po przeszkoleniu nie podejmują opieki nad dziećmi, lub pełnią ją przez krótki czas – mówi Anna Florczyk – Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Ze statystyk PCPR wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat, w powiecie kieleckim w niewielkim stopniu wzrasta liczba rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych. Nadal na tym samym poziomie pozostaje liczba rodzin zawodowych i rodzinnych domów dziecka, jednak w porównaniu z wcześniejszymi latami, liczba tego rodzaju rodzin maleje. Wciąż brakuje kandydatów do tworzenia zastępczych form opieki nad dzieckiem, a rodziny dotychczas funkcjonujące – rezygnują z pełnienia tej funkcji.

– Dlaczego rodzin zastępczych nie przybywa? To trudne pytanie. To jest zawód, jeśli mówimy, na przykład o rodzinach zawodowych, który wymaga pewnej motywacji, pewnego przeświadczenia, że chce się wykonywać taką pracę, obarczony jest dużą odpowiedzialnością za dzieci. Myślę, że też nasz styl życia, który się zmienia, ma także wpływ na to, jak podchodzimy do zajmowania się, tak naprawdę obcymi dziećmi – mówi Anna Florczyk – Bielna.

Aby zostać rodziną zastępczą trzeba spełnić pewne warunki.

– Rodziną zastępczą mogą zostać osoby niekarane, które dają gwarancje pełnienia tej funkcji. Jeśli ma to być rodzina zawodowa, jeden rodzic musi pracować. Ponadto powinni zapewnią dziecku odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe. Kandydaci muszą też ukończyć odpowiednie szkolenie, a także uzyskać pozytywną opinię psychologiczną w zakresie motywacji do pełnienia funkcji rodziny – to chyba najważniejsze warunki, które powinni spełnić kandydaci na rodziców zastępczych, wylicza Anna Florczyk – Bielna.

Będąc rodziną zastępczą, można liczyć na stałe wsparcie i pomoc ze strony PCPR. – Psychologa, pedagoga, czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej – dodaje.

PCPR szuka różnych pomysłów, by promować rodzicielstwo zastępcze i pozyskiwać nowych kandydatów. Bierze udział w lokalnych wydarzeniach, organizuje otwarte spotkania i kampanie, do których zaprasza także popularne i cenione osoby, jak choćby Karola Bieleckiego – legendę piłki ręcznej, czy Kabaret Skeczów Męczących.

Osoby zainteresowane rodzinną pieczą zastępczą mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które mieści się przy ulicy Wrzosowej 44 w Kielcach, w budynku Starostwa Powiatowego, poziom 0, pokój 42. Kontakt telefoniczny 41 200 17 10/00.

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy