3.5 C
Kielce
piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaRodziny dzieci niepełnosprawnych spotkały się w Centrum Samorządowym w Morawicy

Rodziny dzieci niepełnosprawnych spotkały się w Centrum Samorządowym w Morawicy

Zobacz

       Bezradni jesteśmy wobec tajemnicy ludzkiego losu, który zsyła nieszczęścia i choroby. Nie rozumiemy, dlaczego chorują dzieci; jaką misję mają do wypełnienia rodzice dzieci niepełnosprawnych. Każde wychowanie dziecka wymaga poświęcenia. W sytuacji rodziców dzieci niepełnosprawnych ta troska jest zwielokrotniona, rozciąga się na cołodobowy dyżur, wymaga dużych środków finansowych na leczenie i rehabilitację.

      Aby pomóc tym rodzinom, 2 października, odbyło się w Samorządowym Centrum Kultury spotkanie integracyjne rodzin dzieci niepełnosprawnych. Gospodarz Gminy Marian Buras serdecznie powitał gości i poinformował, że spotkanie zostało przygotowane przez dyrektora Centrum Kultury Teresę Badowską oraz kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Kazimierę Szałas z inicjatywy radnych Marianny Parlickiej – Słowik oraz Bartosza Kruka.

        Następnie wystąpił znany zespół Małe Wolanecki pod przewodnictwem Aleksandry Jasiorowskiej. Piękny śpiew, wdzięk, ludowe, barwne stroje dziewcząt wprowadziły pogodny nastrój. Kolejny punkt programu to zabawny krótki spektakl: „On i ona” uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Brudzowie. Publiczność świetnie się bawiła, nagrodziła aktorów gromkimi brawami, doceniając wygłaszanie długich tekstów z wyeksponowaniem komizmu sytuacyjnego i słownego.

       Kazimiera Szałas podała najświeższe informacje na temat form wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, omówiła też projekt: „Płyniemy po sprawność”, w tym potrzebę zatrudnienia na pływalni Koral instruktora. Bartosz Kruk, autor przedsięwzięcia, uzupełnił wypowiedź o sposób wykonania imiennej karty wstępu dla osoby niepełnosprawnej i opiekuna.

          Wolontariuszka, Krystyna Radomska, organizator kolonii dla dzieci, od wielu lat pełniąca funkcję kierownika turnusów dla osób niepełnosprawnych w Piekoszowie zachęcała zgromadzonych skorzystania z takiej formy rehabilitacji duchowej i fizycznej, zapoznała zgromadzonych z procedurą wyjazdu i zadeklarowała pomoc wypełnianiu formalności. Marianna Parlicka – Słowik wskazała na istniejące w gminie stowarzyszenia, które mogą poprawić sytuację finansową poprzez zebranie 1% od podatku dochodowego.

         W dyskusji wypłynęła sprawa przepływu informacji świadczących usługi dla rodzin. Okazało się, że wiele osób nie wiedziało o przysługujących im możliwościach rehabilitacji, bezpłatnych środkach do higieny, pielęgnacji dziecka. Jak stwierdzono, niektóre informacje powinny być przekazane już w szpitalu, tym bardziej iż rodzina przeżywa wstrząs na wiadomość o wychowaniu chorego dziecka. Podzielono się też cenną uwagą o artystycznej działalności zespołu, prowadzonego w WDK-u przez Alicję Grażynę Piłat dla dzieci z zespołem Downa, wskazał nie niektóre formy pomocy oferowane przez PCPR.

        Teresa Badowska zapewniła gości o gotowości przygotowania dla rodzin kolejnych spotkań w Centrum Kultury i plenerze takich jak ogniska, mikołajki, czy zabawy karnawałowe, wysłania zaproszeń. Wójt gminy Morawica, Marian Buras, nazwał rodziców dzieci niepełnosprawnych bohaterami. – Podziwiamy Was za wytrwałość, determinację w wychowywaniu, leczeniu Waszych dzieci. Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc, również tą dotyczącą przygotowania dokumentacji na realizację różnego rodzaju projektów – zapewniał wójt Marian Buras.

Aktualności

Tradycja, kreatywność i wspólne świętowanie – jasełka w Szkole Podstawowej w Łukowej

18 grudnia, w Szkole Podstawowej w Łukowej, miało miejsce niezwykłe Bożonarodzeniowe przedstawienie w wykonaniu uczniów, przepełnione najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jasełka to jedna...

Polecamy