3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaRodzinnie, smacznie i radośnie na 18. Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym

Rodzinnie, smacznie i radośnie na 18. Świętokrzyskim Jarmarku Agroturystycznym

Zobacz

Za nami 18. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, który odbył się w niedzielę 28 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni. Było rodzinnie, smacznie i radośnie. Ponad 150 wystawców zaprezentowało regionalne potrawy, rękodzieło oraz lokalne produkty związane z naszą świętokrzyską kulturą ludową i folklorem. Nie zabrakło występów kół gospodyń wiejskich, których było ponad 70, muzyki ludowej  i atrakcji dla najmłodszych. W imprezie wzięli udział m.in.: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka, radny Sejmiku Marcin Piętak, parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej: senator RP Krzysztof Słoń, wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas imprezy w skansenie rozstrzygnięto konkurs kulinarny dla wystawców „Nadziane po chłopsku” oraz konkurs „Na najpiękniejsze stoisko 18. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego”.

Z 36 zgłoszonych w konkursie potraw jury przyznało:

  • I miejsce  – Kołu Gospodyń Wiejskich Szydłowianki za potrawę “Dwojaki z młodymi ziemniakami i młodą kapustą”
  • II miejsce – Kołu Gospodyń Wiejskich Klimontów za potrawę “wiosenne gołąbki”
  • III miejsce – Kołu Gospodyń Wiejskich Belno za potrawę “Pierogi po chłopsku”.
  • Wyróżniono Koło Gospodyń Wiejskich Skorzeszanki za potrawę  “Chłopskie sakiewki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich Wola Jachowa za potrawę “Polędwica wieprzowa po staropolsku”.

W konkursie „Na najpiękniejsze stoisko 18. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego” triumfowało Koło Gospodyń Wiejskich Belno.

Jak co roku podczas imprezy w skansenie odbyła się Giełda Agroturystyczna „Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki”, podczas której można  było spróbować produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania oraz gminy. Odbył także się kiermasz rękodzieła ludowego, na którym lokalni twórcy ludowi zaprezentowali ręcznie wykonane ozdoby.

Na scenie zaprezentowali się: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Ignacowianki, Zespół Pieśni i Tańca Pekoszowianie, Kapela Typowy Janus, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Imprezę zakończył koncert zespołu Piękni i Młodzi.

Dla dzieci przygotowano ogromną Agrostrefę z atrakcjami, a wśród nich:

TEATR WAGABUNDA

“Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” – gry i zabawy rodzinne na stanowiskach: stanowiska: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki a także  gry i zabawy w ramach interaktywnej instalacji teatralnej „Port Magiczny” – repliki zapomnianych zabaw jarmarcznych

 ROBIE SOBIE DIZAJN

– strefa rodzinnej zabawy – „Podróże po równoległym świecie”,

– warsztaty projektowania postaci i zwierząt z drewna z równoległego świata.

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY – PUSZCZA ŚWIĘTOKRZYSKA

Na stoisku prezentowane były walory turystyczne oraz przyrodnicze obszaru LKP Puszcza Świętokrzyska, a także tematyka związana z tzw. darami lasu. Gościem specjalnym był Maksymilian Przybylski, twórca bloga „Max gotuje z natury”, przyrodnik, kucharz czerpiący ze staropolskiej kuchni, ale przede wszystkim z dzikich roślin, z których tworzy zaskakujące i nieoczywiste potrawy. Podczas imprezy ugotował pokrzywiankę świętokrzyską. W ramach stoiska prowadzone były warsztaty z zakresu: rozpoznawania grzybów, tropów zwierząt, drzew i krzewów leśnych oraz popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Były liczne konkursy dla dzieci i młodzieży (koło fortuny) oraz tzw. leśna strefa relaksu. Można było uzyskać porady z zakresu uprawy drzew. Leśnicy prezentowali też atrakcje turystyczne i bazę rekreacyjną świętokrzyskich lasów.

OSADA ŚREDNIOWIECZNA z BIELIN

Rodzinne gry i zabawy z Osadą Średniowieczną w Hucie Szklanej: warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje: przeciąganie liny, narty wieloosobowe, rzut wiankiem do celu, dojenie krowy.

ZAMEK KRÓLEWSKI w CHĘCINACH

Zamek na swoim barwnym stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w strojach dawnych prowadził konkursy i pokazy mincerstwa. Można było zobaczyć z bliska elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki oraz miecze.

Dużą popularnością cieszyła się Kapsuła 5D oraz stoisko modułowe Green Velo przygotowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Do odwiedzenia stoiska ROT, zachęcał prezes organizacji Marcin Piętak.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy