3.5 C
Kielce
poniedziałek, 31 marca, 2025
Strona głównaAktualnościRodzina zastępcza – szansa na lepsze jutro

Rodzina zastępcza – szansa na lepsze jutro

Zobacz

O sytuacji prawnej, w jakiej działają rodziny zastępcze i o szansach rozwoju tzw. pieczy zastępczej w województwie świętokrzyskim mówiono podczas zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kiecach konferencji, przebiegającej pod hasłem “Rodzina zastępcza – szansa na lepsze jutro”. W obradach wzięła udział marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. Uczestniczyli w niej organizatorzy: dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus i zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Arkadiusz Ślipikowski.

Celem zorganizowanej konferencji było przede wszystkim poznanie potencjału jednostek samorządu terytorialnego z województwa świętokrzyskiego w zakresie rozwoju usług społecznych w obszarze pieczy zastępczej, wymiana doświadczeń, integracja środowisk zajmujących się pieczą zastępczą oraz identyfikacja problemów w funkcjonowaniu pieczy zastępczej. Przypomnijmy – w ramach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej działa Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny, który m.in. realizuje zadania związane z kwalifikacją dzieci zgłaszanych do przysposobienia, kwalifikacją i szkoleniem kandydatów na rodziny adopcyjne, rodziny zastępcze, a także kompleksowym wsparciem i terapią rodzin. Promuje również nowe rozwiązania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Konferencję zainaugurowała marszałek województwa Renata Janik.

– Rodziny zastępcze pełnią nieocenioną rolę w naszym społeczeństwie. To one otwierają swoje serca i domy dla dzieci, które znalazły się w trudnych życiowych sytuacjach – mówiła marszałek Renata Janik. –  W województwie świętokrzyskim mamy zaszczyt współpracować z ludźmi, którzy na co dzień dokonują rzeczy niezwykłych, zapewniają dzieciom opiekę, ciepło i stabilizację. Ich zaangażowanie zasługuje na ogromne uznanie i wsparcie, zarówno emocjonalne, jak i instytucjonalne. Jako Zarząd Województwa dokładamy wszelkich starań, by system ten był odpowiednio finansowany i wspierany. Na projekty wspierające rodziny zastępcze przeznaczyliśmy w sumie około 24,8 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Udało nam się zatrzymać spadek liczby rodzin zastępczych w województwie. Rekrutacja nowych rodzin oraz ich przygotowanie do pełnienia funkcji opiekunów to priorytet, na którym należy się w tej chwili skupić. Rozwijamy także program Świętokrzyskiej Karty Zawodowej Rodziny Zastępczej. Niech ta konferencja stanie się impulsem do kolejnych działań i inspiracją do budowania jeszcze lepszego systemu wsparcia dla dzieci i rodzin w naszym województwie – dodała marszałek Renata Janik.

Konferencja, odbywająca się w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, była również okazją do zwiększenia wiedzy specjalistów wspierających rodziny zastępcze, poznania najnowszych trendów oraz dobrych praktyk w zakresie rozwoju usług społecznych dotyczących pieczy zastępczej, a także podnoszenia jakości usług oferowanych rodzinom zastępczym w województwie świętokrzyskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji pomocy społecznej, podmiotów działających w obszarze wspierania rodziny, systemu pieczy zastępczej oraz adopcji, ośrodków wsparcia i podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacji pozarządowych działających na terenie województwa świętokrzyskiego.

Podczas obrad wyniki badania potencjału jednostek samorządu terytorialnego z województwa świętokrzyskiego w zakresie rozwoju usług społecznych w obszarze pieczy zastępczej przedstawił dr hab. Grzegorz Gawron, ekspert Zespołu Badawczego z GRUPY BST. O wsparciu dziecka poprzez wsparcie rodziców mówiły dr hab. Urszula Bartnikowska, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Hanna Dufner – nauczyciel, pedagog, psychotraumatolog. System wsparcia rodzin zastępczych i dzieci w nich umieszczonych omówiły Beata Rogowska dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach i Ewa Pawłowska – starszy specjalista pracy socjalnej, koordynator Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach. O swoich doświadczeniach podczas przygotowania do pełnienia tej roli i prowadzenia rodziny zastępczej opowiedzieli także państwo Daria i Piotr Sobaś.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach działań projektu pt. „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim”, który jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie 04.13 – Wysokiej jakości system włączenia społecznego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Galeria

Aktualności

Polecamy