3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Rodzina bez przemocy”- nowy projekt PCPR

„Rodzina bez przemocy”- nowy projekt PCPR

Zobacz

Indywidualne konsultacje specjalistyczne, grupy wsparcia, warsztaty edukacyjno – szkoleniowe dla przedstawicieli OPS, weekendowe warsztaty profilaktyczne dla rodzin – takie działania zakłada nowy projekt, który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Jego głównym celem jest zmniejszenie zjawiska przemocy w powiecie kieleckim.

Projekt skierowany jest do osób doznających przemocy oraz przedstawicieli służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie (pracowników socjalnych, asystentów rodzin, przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych).
Jak wynika z dokonanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie diagnozy sytuacji przeciwdziałania przemocy w powiecie kieleckim – zjawisko przemocy wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. W związku z tym, priorytetem w realizacji projektu jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie zarówno wobec osób uwikłanych w przemoc, jak i pracowników działających na rzecz przeciwdziałania zjawisku przemocy.

Należy podkreślić, że przemoc w rodzinie burzy relacje i więzi rodzinne. Często następuje reorganizacja pełnionych ról rodzinnych a osoby doznające przemocy doświadczają stanu tzw. wyuczonej bezradności.
Zatem istnieje zasadność, aby wciąż wspierać i rozwijać formy wsparcia dla osób doznających przemocy.

Dane wskazują, że zapotrzebowanie wśród mieszkańców powiatu kieleckiego na różne formy wsparcia specjalistycznego jest bardzo duże. I tak np. w roku 2022 psycholodzy i terapeuci pracujący w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach zrealizowali 2151 porad, w tym: 563 porady dla pieczy zastępczej, 1298 dla mieszkańców powiatu kieleckiego oraz 290 porad dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego powiatu. Porady udzielane były w formie kontaktu osobistego w siedzibie PCPR, w środowisku domowym oraz telefonicznie. W celu zwiększenia dostępności usług, uruchomiono dodatkowe numery telefonów obsługiwane przez psychologów.

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej – pracownicy socjalni, asystenci rodzin czy przedstawiciele Zespołów Interdyscyplinarnych – diagnozujący zjawisko przemocy w rodzinie są grupą zawodową narażoną na wypalenie zawodowe. Stąd też, istnieje potrzeba podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla tej grupy pracowników, ale też przeciwdziałanie ich wypaleniu zawodowemu i wzmocnieniu motywacji.
Często następuje reorganizacja pełnionych ról rodzinnych a osoby doznające przemocy doświadczają stanu tzw. wyuczonej bezradności. Zatem istnieje zasadność, aby wciąż wspierać i rozwijać formy wsparcia dla osób doznających przemocy.

W ramach projektu „Rodzina bez przemocy” zaplanowano następujące działania:
✅indywidualne konsultacje specjalistyczne z psychologiem, lekarzem, psychiatrą czy specjalista ds. przeciwdziałania przemocy. W ramach konsultacji uruchomiono linię telefoniczną pod nr 664 713 394 obsługiwaną przez specjalistę ds. przemocy rodzinie
✅ grupy wsparcia z elementami edukacyjnymi o charakterze terapeutycznym – uczestnicy wymienią się doświadczeniami, naucza się jak odreagować stres
✅warsztaty edukacyjno – szkoleniowe dla przedstawicieli instytucji realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy z elementami przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu
✅ weekendowe warsztaty profilaktyczne wzmacniające więzi rodzinne

W najbliższy weekend (22.07- 23.07.23) PCPR zaplanował w Kielcach warsztaty profilaktyczne dla rodziców i dzieci. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi jak komunikować się z dzieckiem i reagować w sytuacjach trudnych związanych z przemocą domową, czy jak dbać o dobrostan psychiczny w sytuacji przemocy domowej.
Natomiast w sierpniu (21.08- 22.08.23) także w Kielcach odbędą się warsztaty edukacyjne – szkoleniowe dla przedstawicieli OPS. W programie między innymi temat „FAS – diagnoza i formy pomocy”. Na to spotkanie są jeszcze wolne miejsce, dlatego PCPR czeka na zgłoszenia chętnych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach realizuje projekt pn. „RODZINA BEZ PRZEMOCY” w ramach Programu osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2023. Projekt potrwa do końca 2023 roku. Jego wartość wynosi 77 000,00 złotych w tym dofinansowanie 51 500,00 złotych oraz wkład własny 25 500,00 złotych.

 

 

 

 

 

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy