Roboty do nauki programowania, monitory i dywany interaktywne, tablety, laptopy i oprogramowanie edukacyjne – takie nowoczesne pomoce dydaktyczne już w grudniu trafią do sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów. Wszystko to w ramach projektu, na jaki władze gminy pozyskały blisko 800 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Całość zadania opiewa na kwotę 900 tysięcy złotych. Z nowoczesnych technologii i zajęć skorzysta ponad tysiąc uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów.
Wszystko wskazuje na to, że dosłownie lada dzień uczniowie piekoszowskich szkół rozpoczną rozwój w zakresie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W ramach projektu pod hasłem „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole” zakupionych zostanie osiemnaście monitorów interaktywnych, osiemnaście laptopów z oprogramowaniem, 57 zestawów do nauki programowania, w skład którego wchodzić będzie: robot edukacyjny, tablet i dodatkowe wyposażenie, a także sześć dywanów interaktywnych – po trzy sztuki do każdej szkoły. Każda z sześciu szkół biorących udział w projekcie zostanie wyposażona w pracownię terminalową.
Między innymi roboty Dash & Dot, drukarki 3d VShaper, czy monitory interaktywne z nowoczesnym oprogramowaniem dostarczy kielecka firma Grupa MAC, która wygrała ogłoszony przez gminę przetarg. – Dzięki zamówionym zestawom nauczyciele będą mogli prowadzić z uczniami inspirujące, interaktywne zajęcia, korzystając z bogatej biblioteki gotowych materiałów: grafik, zdjęć, wzorów, rysunków i animacji wyświetlanych na dużych monitorach. Nauka programowania z kolei przybierze formę zabawy w postaci komend wydawanych robotom przez dzieci. To wszystko już niedługo stanie się codziennością w piekoszowskich szkołach i pozwoli realizować nową podstawę programową – podkreślano podczas uroczystego podpisania umowy na nowoczesny sprzęt dla piekoszowskich szkół połączonego z jego prezentacją.
– Cyfryzacja polskiej edukacji trwa i to jest pocieszające. Projekty rządowe „Aktywna Tablica”, „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna” są niezbędną, minimalną podbudową pod edukację on-line, interaktywną i inspirującą najmłodszych – mówi Grzegorz Kowalski, prezes zarządu Grupy MAC. – Od wielu lat dostarczamy do szkół i przedszkoli narzędzia wspierające nauczycieli i uczniów, dzięki którym nauka staje się bardziej przystępna, a zajęcia aktywne na miarę XXI wieku. Cieszę się, że ten cyfrowy kaganek oświaty zaniesiemy teraz do szkół w Piekoszowie.
– Ogromnie się cieszę, że otrzymaliśmy unijne dofinansowanie na projekt pod nazwą „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”, który jest bardzo nowoczesny i da naszym uczniom już nie tylko możliwość wyrównania szans edukacyjnych, ale przede wszystkim możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. Zyskają także nauczyciele, którzy zapoznają się z nowymi technikami nauczania oraz będą mogli wykorzystywać nowoczesne narzędzia dla rozwoju uczniów. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – mówi wójt, Zbigniew Piątek i przypomina, że na realizację projektu gmina Piekoszów pozyskała nieco ponad 790 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewa na kwotę 893 tysięcy złotych.
Jak podkreślano podczas prezentacji nowoczesnego sprzętu edukacyjnego, programowanie komputerowe to jedna z najbardziej cenionych umiejętności we współczesnym świecie, równie istotna co znajomość języka angielskiego. Trzeba przyznać, że tablice edukacyjne, jak i roboty, które lada dzień trafią do piekoszowskich szkół robiły ogromne wrażenie.
Wbrew obiegowym opiniom – roboty nie zastąpią nauczycieli. Mają jednak olbrzymią zaletę: zachęcają uczniów do interakcji, do zabawy i nauki. Są też ważnym wsparciem pracy nauczyciela. Współczesne pokolenie tzw. cyfrowych tubylców urodziło się już w świecie nowych technologii, żywiołowo reaguje na tego typu urządzenia i dobrze sobie z nimi radzi. Te z kolei dają się kontrolować nawet najmłodszym, jeśli ci opanują choćby najprostsze zasady programowania i wydawania komend w odpowiedniej kolejności. – Stąd już niedaleka droga do nauki logicznego myślenia i programowania. A to wszystko w ramach zabawy – podkreślano podczas prezentacji.
Koszt sprzętu edukacyjnego, który do sześciu szkół w Piekoszowie dostarczy Grupa MAC opiewa na kwotę 329 tysięcy złotych. Zakup zostanie sfinansowany ze środków unijnych. Wyposażenie powinno pojawić się w szkołach w grudniu. Projekt realizowany będzie w sześciu szkołach: w Zajączkowie, Rykoszynie, Łosieniu, Micigoździe, Piekoszowie i w Jaworzni. – Z nowoczesnych technologii będą korzystać wszyscy uczniowie, począwszy od zerówki aż do klas ósmych – zapowiada wójt, Zbigniew Piątek.
Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają certyfikaty uczestnictwa w nim. Projekt potrwa do 31 lipca 2019 roku i zakończy się konkursem Mistrz Kompetencji Cyfrowych.