3.5 C
Kielce
sobota, 29 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościRezonans magnetyczny w diagnozowaniu schorzeń neurologicznych

Rezonans magnetyczny w diagnozowaniu schorzeń neurologicznych

Zobacz

Rezonans magnetyczny to badanie, które pomaga w postawieniu prawidłowej diagnozy przy wielu chorobach. Jak działa to urządzenie? Przy jakich schorzeniach lekarz zleci wykonanie rezonansu magnetycznego? Jak przebiega to badanie?

Co to jest rezonans magnetyczny (MRI)?

Obecnie MRI uznawany jest za najnowocześniejsze badanie. Wykazuje się on o wiele większą czułością i precyzyjnością niż pozostałe badania diagnostyczne. Zaawansowanie technologiczne MRI widać szczególnie w przypadku schorzeń, które trudno jest zdiagnozować obrazowo za pomocą innych urządzeń.

Przykładowo, reumatoidalne schorzenie stawów daje wiele objawów podobnych do innych chorób. Aby je zdiagnozować należy ocenić szpik kostny. Jedną z możliwych metod jest biopsja, jednak jest ona działaniem inwazyjnym i dość niekomfortowym dla pacjenta. MRI pozwala sprawdzić stan szpiku kostnego bezinwazyjnie.

Ta bezinwazyjność jest jego wielką zaletą. MRI to skuteczny sposób na „przyjrzenie się” wszystkim narządom i poszczególnym strukturom wewnętrznym i to bez potrzeby używania igieł. Co więcej, pozwala otrzymać przekrój konkretnych części ciała w 3D, czyli we wszystkich płaszczyznach. Lekarz ma zatem możliwość dogłębnego zapoznania się z obrazowanym narządem, a nawet tak trudnym w badaniu strukturom, jak nerwy.

Chcesz się umówić na rezonans magnetyczny w Kielcach na NFZ? Sprawdź: rezonans magnetyczny Kielce NFZ.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

To badanie, podobnie jak np. tomografia, jest zupełnie bezbolesne dla pacjenta. Zostaje on umieszczony wewnątrz specjalnego skanera, który emituje silne pole magnetyczne. To pole sprawia, że atomy wodoru, które znajdują się w ciele, ustawiają się wzdłuż linii pola.

Skaner jednocześnie wysyła fale radiowe o konkretnej częstotliwości. Te fale sprawiają, że atomy wodoru zmieniają swoje ustawienie na krótką chwilę. Gdy emitowanie fal radiowych ustaje, atomy wodoru wracają do swojego naturalnego ustawienia, same emitując fale radiowe.

Skaner posiada anteny, które wykrywają sygnały i wysyła je do komputera, który je odpowiednio przetwarza. Różnice w sygnałach wysyłanych przez poszczególne tkanki sprawiają, że komputer jest w stanie stworzyć bardzo precyzyjny obraz.

Zastosowania MRI w neurologii

MRI jest najwyższej klasy badaniem, które szybko i bezboleśnie pomaga zdiagnozować takie choroby neurologiczne, jak np. stwardnienie rozsiane, guz mózgu czy tętniak. Z jego pomocą możliwa jest ocena urazów rdzenia kręgowego powstałych na skutek wypadku czy innych chorób. Za pomocą MRI ocenia się rozległość udarów, można też ustalić przyczynę zaburzeń równowagi albo nawracających bólów głowy.

MRI stosuje się także w przypadku różnorodnych wad rozwojowych o podłożu neurologicznym u noworodków: rozdwojenie rdzenia kręgowego, rozszczep czaszkowo mózgowy, rozszczep kręgosłupa.

To jednak wyłącznie przykłady, a zastosowanie MRI jest zdecydowanie szersze.

Zalety rezonansu magnetycznego w porównaniu z innymi metodami diagnostycznymi

Pierwszą podstawową zaletą rezonansu magnetycznego jest to, że jest badaniem nieinwazyjnym. Nie wymaga podawania kontrastu — stosuje się go jedynie w sporadycznych przypadkach.

Dodatkowo jest to najczulsze obecnie badanie, które stosowane jest wszechstronnie: od diagnozowania urazów i nowotworów po choroby neurologiczne i kardiologiczne. Precyzja badania znacznie skraca czas potrzebny na diagnostykę i wiąże się z mniejszym stresem dla pacjenta, który szybciej może zostać poddany leczeniu.

W porównaniu do np. tomografii komputerowej rezonans magnetyczny jest bezpieczniejszy dla pacjentów, dlatego może być stosowany również u dzieci i kobiet w ciąży. Tomografia komputerowa wiąże się z ekspozycją pacjenta na promieniowanie jonizujące.

MRI świetnie obrazuje tkanki miękkie — mózg, nerwy, rdzeń kręgowy, mięśnie, narządy wewnętrzne. Jest w tym zakresie znacznie wydajniejszy niż USG czy tomografia. Co więcej, możliwość przedstawiania obrazu w dowolnie wybranej płaszczyźnie znacznie usprawnia pracę lekarzy, ułatwiając im ocenę struktur anatomicznych i patologicznie zmienionych.

Reasumując, rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą diagnozowania wielu schorzeń. Jest bezpieczny dla pacjenta, nieinwazyjny i bezbolesny. Decyzję o przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego zawsze powinien podejmować lekarz.

Potrzebujesz się umówić na badanie w Kielcach? Sprawdź: rezonans magnetyczny Kielce.

Aktualności

Albatrosi Morawica wygrali pierwszy turniej eliminacyjny Wakacyjnej Ligi Piątek Piłkarskich w Bilczy

Albatrosi Morawica wygrali pierwszy turniej eliminacyjny  Wakacyjnej Ligi Piątek Piłkarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Morawica orgaznizowanej przez Zakład Gospodarki...

Polecamy