3.5 C
Kielce
środa, 25 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRezerwaty Cholesiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów będą zagospodarowane. Jest unijne...

Rezerwaty Cholesiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów będą zagospodarowane. Jest unijne dofinansowanie!

Zobacz

Powstaną ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, a nawet taras widokowy wraz z niezbędnymi elementami małej architektury. Już niebawem rezerwaty Cholesiowa Jama i Moczydło nabiorą zupełnie nowego wymiaru i staną otworem dla turystów. Władze gminy Piekoszów pozyskały na to zadanie blisko półtora miliona złotych unijnego dofinansowania.

Gmina Piekoszów to nie tylko coraz bardziej popularne miejsce do inwestowania i życia. To także prawdziwy raj dla geologów. To właśnie tu znajduje się najdłuższa poza Tatrami jaskinia “Chelosiowa Jama”, która liczy sobie blisko cztery kilometry podziemnych korytarzy – to najstarszy w Polsce podziemny kras. W jej bezpośrednim sąsiedztwie leżą Jaskinia Pajęcza i Jaskinia Jaworznicka. Równie interesujący jest rezerwat Przyrody “Moczydło”, czyli góra położona w Jaworzni, pod którą biegną chodniki staropolskiej kopalni srebronośnego kruszcu ołowiu zwanego galeną. Poprzecinana jest licznymi wyrobiskami. Można tu znaleźć stare sztolnie, odsłonięcia skał dewonu, permu i triasu z interesującymi zjawiskami mineralizacji. Niezwykły jest także kamieniołom w Jaworzni, stanowiący pozostałość po Zakładzie Wapienniczym „Jaworznia”. Skały częściowo okryte szatą roślinną stworzyły tu niepowtarzalny i pełen uroków rejon. – To będzie idealne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu obcując z pięknem niezwykłej przyrody – zapowiada wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem miłośnicy geologii, ale też spragnieni wrażeń turyści będą mieć tu prawdziwy raj. Władze gminy Piekoszów zaplanowały stworzenie w obu rezerwatach miejsc przyjaznych turystom. Będzie to możliwe dzięki pozyskanej blisko półtora milionowej unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki tym środkom wybudowane zostaną ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi przedstawiającymi naturalne środowisko fauny i flory jaskiniowej oraz zaprezentowaniem cyklu życia nietoperzy. Przewidziano także utworzenie stanowiska obserwacyjnego wraz z niezbędnymi elementami małej architektury w planowanym do realizacji ekoparku, czyli obszaru zagospodarowanego roślinnością występującą naturalnie na chronionym obszarze. – Wybudujemy taras widokowy nad kamieniołomem i ścieżki dydaktyczne. W rezerwatach przyrody Chelosiowa Jama i Moczydło powstaną też stanowiska edukacyjne. Ta inwestycja pozwoli na udostępnienie dla mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych turystów i miłośników geologii możliwości podziwiania uroków i walorów naszych niezwykłych rezerwatów – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Wykonawcą opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów” została firma AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych z Morawicy obok Krakowa. Inwestycja będzie kosztować 1 milion 843 tysiące złotych, z czego 1 milion 436 tysięcy złotych pokryje unijne dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt wraz z wizualizacją ma powstać do końca kwietnia 2020 roku. Po jego zatwierdzeniu ruszą prace budowlane, które zgodnie z umową mają zakończyć się do 30 października. Po odbiorze inwestycji turyści będą mogli już odwiedzać to niezwykłe miejsce.

Galeria

Aktualności

Tradycja, kreatywność i wspólne świętowanie – jasełka w Szkole Podstawowej w Łukowej

18 grudnia, w Szkole Podstawowej w Łukowej, miało miejsce niezwykłe Bożonarodzeniowe przedstawienie w wykonaniu uczniów, przepełnione najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jasełka to jedna...

Polecamy