Ocieplenie dachu, wymiana okien i drzwi, a także montaż instalacji fotowoltaicznej – budynek jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblęgorku nie tylko zyska nowy blask, ale będzie też energooszczędny. Druhowie pozyskali unijne dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji remizy.
Są środki z zewnątrz
Wszystko wskazuje na to, że stary budynek OSP w Oblęgorku już niebawem zupełnie zmieni swój wygląd, a druhowie będą mogli zapomnieć o odrapanych ścianach i przeciekającym dachu. Na kompleksową termomodernizację obiektu właśnie pozyskano unijne dofinansowanie. Lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, a celem planowanych do przeprowadzenia prac budowlanych ma być przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej obiektu. – Budynek remizy w Oblęgorku jest bardzo stary. Przez lata prowadzone tu były jedynie remonty doraźne, zatem potrzeba jego termomodernizacji jest niezaprzeczalna. Cieszymy się, że złożony do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie tej inwestycji został pozytywnie rozpatrzony. Dzięki przyznanym środkom możemy ruszyć z procedurą przetargową – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Na realizację inwestycji pozyskano blisko 224 tysiące złotych unijnego dofinansowania w ramach działania 12.1 „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – REACT-EU”. – Chcemy, aby druhowie mieli godne i komfortowe warunki pracy. Remiza w Oblęgorku potrzebuje termomodernizacji. Dzięki temu działaniu stanie się bardziej wydajna energetycznie, co obniży koszty utrzymania. Zyska też na estetyce, co przecież także ma bardzo istotne znaczenie – podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Szeroki zakres planowanych prac
W zakresie prac termomodernizacyjnych przewidziano między innymi ocieplenie dachu i wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. Zmodernizowane zostanie też oświetlenie, które będzie energooszczędne. Pojawi się również instalacja fotowoltaiczna. – Nasza remiza jest w bardzo złym stanie – przyznaje Kazimierz Wieczorek, prezes OSP Oblęgorek. – Do tej pory nie było tu dużych remontów. Większość prac naprawczych wykonywaliśmy sposobem gospodarczym. Staramy się dbać o naszą remizę na tyle, na ile możemy – dodaje druh Kazimierz Zapała. – Każdego roku przeznaczamy wspólnie z mieszkańcami środki z Funduszu Sołeckiego na drobne remonty. Do tej pory udało nam się wymienić piec. Zamontowaliśmy też podłogowe ogrzewanie, pomalowaliśmy ściany. Mamy też nowe drzwi garażowe. Niestety, budynek nadal pozostawia wiele do życzenia. Jest nieocieplony i przecieka dach. Cieszymy się, że nasza remiza nareszcie przejdzie kompleksową termomodernizację. Będzie dzięki temu nie tylko bardziej nowoczesna, ale też energooszczędna – mówi Kazimierz Wieczorek, prezes OSP Oblęgorek.
Warto przypomnieć, że jednostka w Oblęgorku istnieje od 1934 roku. Obecnie w jej skład wchodzi około dziewiętnastu czynnych druhów. OSP w Oblęgorku jest doskonałym wsparciem dla jednostek z terenu gminy Strawczyn należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej druhowie biorą udział w różnego rodzaju zdarzeniach, wyjeżdżają do pożarów łąk, lasów, czy wypadków drogowych. Jednostka utrzymuje wysoką sprawność i gotowość bojową, co potwierdzają wyniki Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, podczas których zajmują czołowe miejsca. – Jednostka w Oblęgorku stale się rozwija. Nie tak dawno otrzymaliśmy nowy samochód strażacki, który dotychczas służył w Promniku. Za chwilę będzie też modernizacja budynku, a druhowie stale podnoszą swoje umiejętności. Staramy się robić wszystko, aby mieszkańcy Oblęgorka i okolic czuli się bezpiecznie – podsumowuje Stanisław Błaszczyk, zastępca prezesa OSP Oblęgorek.