3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRehabilitacja dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu

Rehabilitacja dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu

Zobacz

W Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach również w tym roku osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Zarząd Powiatu w Kielcach wyraził zgodę na kontynuację realizowanego od 2007 roku programu pod nazwą „Powiat kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności”.

– Popieramy wszelkie formy pomocy dla osób niepełnosprawnych. To bardzo ważne, aby stwarzać jak najlepsze warunki do poprawy zdrowia i sprawności fizycznej – podkreśla członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jego celem jest umożliwienie tym osobom szybszego powrotu do zdrowia, aktywności fizycznej i zawodowej. Na jego potrzeby w minionych latach zakupiono m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Realizacja programu odbywa się poprzez wykonywanie badań w kierunku osteoporozy, udzielania szeregu zabiegów rehabilitacyjnych, takich jak: laser, krioterapia, elektroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, ćwiczenia na sali rehabilitacyjnej, masaż klasyczny i odcinkowy oraz bezpłatnej wypożyczalni sprzętu medycznego do rehabilitacji w warunkach domowych. Ponadto uczestnicy przedsięwzięcia dowożeni są na zabiegi przez biorące udział w programie gminy lub środkiem transportu PCUM.

–  Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami nie muszą się martwic o dojazd. Szczególnie teraz w czasie pandemii koronawirusa – dodaje członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk.

W tym roku do programu zgłosiły się gminy: Nowa Słupia, Masłów, Raków, Chęciny, Bodzentyn, Nowiny, Miedziana Góra, Górno, Zagnańsk oraz miasto Kielce, które dofinansowują zadanie.

W 2020 roku z programu skorzystało 185 osób, udzielono 8 007 zabiegów z zakresu rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii i masażu. Wykonano też 11 badań densytometrycznych.

– Koronawirus w minionym roku miał wpływ na realizację programu. Znaczna część uczestników zrezygnowała z zabiegów z obawy przed Covid-19. Ponadto w okresie od 18 marca do 30 kwietnia 2020 roku program został zawieszony. Program wznowiliśmy od 4 maja  – dodaje dyrektor PCUM Jarosław Wrzoskiewicz.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy