3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościRCNT bada skuteczność „szybkich” testów na koronawirusa

RCNT bada skuteczność „szybkich” testów na koronawirusa

Zobacz

Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne uczestniczy w ogólnopolskim badaniu rzetelności tzw. szybkich testów na koronawirusa, w których materiałem diagnostycznym jest ślina. Wyniki takich testów porównywane są z wynikami badań typu Real-Time RT-PCR przeprowadzanych od ponad niemal dwóch lat w Podzamczu. Testy PCR uznawane są za najbardziej wiarygodne i obarczone najniższym ryzykiem błędu.

Projekt pod nazwą „Porównawcze badanie genetycznej diagnostyki laboratoryjnej zestawu do wykrywania zakażań SARS-CoV-2 bezpośrednio na próbkach śliny w technologii Direct-RT-LAMP względem metody odniesienia Real-Time RT-PCR” RCNT realizuje we współpracy z laboratorium Cellgenn.

Głównym założeniem projektu jest porównanie parametrów diagnostycznych zestawu Genomtec do wykrywania zakażań SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbek śliny, z parametrami uzyskiwanymi w badaniu metodą Real-Time RT-PCR, bazującej na próbkach wymazów pobranych z nosogardzieli.

Poza porównaniem skuteczności obu metod diagnostycznych, analizowana jest również przepustowość (tj. ilości wykonywanych testów) oraz ogólny koszt wykonania badania i ocena komfortu uczestników badania  podczas pobierania próbki.

Walorem testowanego pod kątem skuteczności zestawu jest, że procesie diagnostycznym pomijany jest laboratoryjny proces oczyszczania oraz izolacji kwasów nukleinowych zawartych w pobranej próbce – który jest praco- i czasochłonny.

W badaniu prowadzonym przez RCNT może wziąć udział każda osoba, powyżej 18 roku życia, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 metodą Real-Time RT-PCR – i która wyrazi zgodę na udział w projekcie. Udział jest całkowicie bezpłatny i dobrowolny, pobierane próbki oraz dane będą przechowywane i wykorzystane w badaniu w sposób anonimowy (zakodowany), zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Przed pobraniem próbki uczestnik wypełnienia odpowiednie dokumenty, m.in. ankietę osobowo-medyczną. Po weryfikacji poprawności wypełnienia dokumentacji pracownik RCNT prosi uczestnika o przekazanie próbki śliny do specjalnego jałowego pojemnika. Taka próbka zostaje zanonimizowana i przekazana do laboratorium. Próbki śliny zostają poddawane badaniu Direct-RT-LAMP po wcześniejszym potwierdzeniu pozytywnego wyniku badania w kierunku obecności RNA wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR.

Na każdym etapie badania uczestnicy mogą podjąć decyzję o wycofaniu zgody na udział w badaniu.

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy