3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRazem chronimy pszczoły - Mieszkańcy sadzą rośliny miododajne

Razem chronimy pszczoły – Mieszkańcy sadzą rośliny miododajne

Zobacz

Klony, jaśminy, pigwowce i forsycje – było w czym wybierać. Mieszkańcy gminy otrzymali bezpłatne drzewa i krzewy miododajne.

Rośliny do przydomowego ogródka
– Pragniemy zachęcić mieszkańców naszej gminy do wspólnego dbania o środowisko naturalne. Dlatego postanowiliśmy zorganizować w pięciu sołectwach spotkania, podczas których można było otrzymać bezpłatnie drzewa i krzewy miododajne – wyjaśnia wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.
Każdego roku Starostwo Powiatowe w Kielcach przeznacza określoną kwotę dla zainteresowanych gmin na zakup drzew i krzewów miododajnych. Dotychczas w gminie Sitkówka-Nowiny nasadzenia były robione na gruntach gminnych. W tym roku postanowiono zmienić to i przekazać drzewka mieszkańcom.
Pierwsze ze spotkań odbyło się w sołectwie Szewce-Zawada. – Tak to jest, że coraz więcej osób przycina krótko trawę, sadzi drzewa iglaste, przez co pszczoły nie mają możliwości zapylania, a tym samym – produkowania miodu. W gminie Sitkówka-Nowiny powoli będziemy starali się to zmienić – mówiła podczas spotkania radna Edyta Giemza.

Zbudujemy dom… dla owadów
Podczas spotkań pracownice Urzędu Gminy prowadziły warsztaty dla najmłodszych, ucząc ich budować domki dla owadów. – Wystarczy cegła dziurawka, patyki, trociny czy sklejka – domek dla owadów naprawdę łatwo jest zrobić, a umieszczając je w naszych ogrodach mamy świadomość że nieco pomagamy naszemu środowisku – wyjaśniał Sławomir Sobczyk zastępca kierownika Referatu Budownictwa i Ochrony Środowiska.

Dlaczego to takie ważne?
Pszczoły to nie tylko miód. Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Co więcej, spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Ale od pszczół zależne są nie tylko rośliny, ale i zwierzęta, bo przecież żywią się one nasionami i owocami roślin owadopylnych. W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych, niemal połowa z nich zagrożona jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Dlatego tak ważne jest, by im pomóc, sadząc rośliny miododajne.

Galeria

Aktualności

Koncert Noworoczny Chóru Parafialnego Cantabile i kwartetu smyczkowego ˝Giocoso˝

W Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy odbył się poruszający Koncert Noworoczny.Artyści z Chóru Parafialnego Cantabile wraz z Kwartetem smyczkowym...

Polecamy