Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, na którym rozmawiano na temat programu „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Zgodnie z jego założeniami, do 21 maja o dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządowe oraz organizacje pozarządowe. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli m.in. Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak.
Rozpoczyna się nowa edycja programu „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Jest to największe przedsięwzięcie o charakterze profilaktycznym w Polsce. W tym roku, MSWiA przeznaczy kolejne środki na ten cel. Zgodnie z założeniami programu o dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządowe oraz organizacje pozarządowe.
Będący na spotkaniu Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak podkreślił, że każda organizacja czy jednostka samorządowa starająca się o dofinansowanie może liczyć na merytoryczne wsparcie świętokrzyskiej Policji. Każdy może też liczyć na udziału funkcjonariuszy w programach oraz pomoc policjantów przy ich realizacji.
Zgłaszane projekty zadań publicznych powinny wpisywać się w cztery szczegółowe cele programu: „Bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa”, „Bezpieczne przejścia dla pieszych”, „Przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży”, a także „Edukacja dla bezpieczeństwa”.
Wysokość dofinansowania, w zależności od zasięgu planowanych działań, wynosi od 25 tys. do 100 tys. zł. Wymagany wkład własny wnioskodawcy to minimum 20 % kosztu zadania.
Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 jest kontynuacją programu z lat 2016-2017. W poprzedniej edycji województwo świętokrzyskie zrealizowało szereg projektów – w roku 2016 było to 5 projektów, a w 2017 roku – 12 projektów (to najlepszy wynik w skali kraju łącznie z województwem warmińsko-mazurskim).
Realizacja zadań przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych poprzez wzrost bezpieczeństwa w miejscach publicznych, wzrost świadomości mieszkańców na temat bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej oraz wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wzrost poczucia bezpieczeństwa i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz wiele efektów tzw. „twardych” – rozbudowa systemów monitoringu wizyjnego, zakupy defibrylatorów, modernizacja przejść dla pieszych, itp.
Gośćmi konferencji prasowej wojewody byli parlamentarzyści: senator Krzysztof Słoń i poseł Michał Cieślak oraz zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tomasz Bajerczak.
Opr. KT
Źródło: ŚUW/KWP Kielce