O 544 osoby wzrosła liczba mieszkańców powiatu kieleckiego. Największy przyrost odnotowały gminy Morawica, Górno oraz Miedziana Góra.

Według danych zebranych przez gazetę „Echo Dnia” przybywa mieszkańców w powiecie kieleckim. Największy wzrost zauważono w gminach położonych w sąsiedztwie stolicy województwa świętokrzyskiego – w Morawicy (243 osoby), Górnie (142 osoby) i Miedzianej Górze (122 osoby). Przyrosty widoczny jest także w gminach Masłów, Daleszyce, Sitkówka – Nowiny oraz Strawczyn.

Jak informuje dziennik, z kolei ubywa ludzi we wspólnotach najbardziej oddalonych od Kielc. Największy spadek odnotowały gminy Nowa Słupia, Chmielnik, Raków i Mniów.

Przybywa też dzieci. Najwięcej urodziło się w gminach Górno – 192, Morawica – 188, Daleszyce – 170, Piekoszów -153, Strawczyn – 143, Miedziana Góra – 126, Chęciny – 125, Bieliny i Łopuszno – po 113 oraz Zagnańsk – 107.


Warto dodać, że w gminach Bieliny, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Sitkówka – Nowiny oraz Strawczyn liczba narodzin przewyższyła liczbę zgonów.

– Gminy na terenie powiatu kieleckiego skutecznie zabiegają o nowych mieszkańców. Mają im wiele do zaoferowania. To nie tylko piękne krajobrazy, infrastruktura drogowa, kanalizacja, ale i dostęp do różnego rodzaju usług, takich jak żłobki, przedszkola, obiekty sportowe – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.