3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRadni powiatowi wspierają walkę z koronawirusem

Radni powiatowi wspierają walkę z koronawirusem

Zobacz

Rada Powiatu w Kielcach jednogłośnie zdecydowała się przekazać pieniądze dla policji i straży pożarnej na walkę z koronawirusem.

Niezwykle odpowiedzialnie zachowali się radni powiatu biorący udział w dzisiejszej sesji. Jednogłośnie podjęli decyzję o przekazaniu 200 tysięcy złotych na walkę z koronawirusem. Z 29 radnych pojawiło się dwudziestu dwóch. Tym samym podjęcie uchwał było możliwe. Co ważne, liczba osób biorących udział w posiedzeniu została ograniczona do minimum.

– Mam świadomość, że w dobie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, przeprowadzenie obrad jest trudne. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ważna sesja, która musiała się odbyć. Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim radnym za przybycie. Niestety nie wiemy kiedy odbędzie się kolejna sesja – powiedział Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

Ważnym punktem obrad było dokonanie zmian w zaplanowanym budżecie tak, by 200 tysięcy złotych przeznaczyć na walkę pandemią koronawirusa. – W ostatnim czasie zaszła pilna potrzeba, żeby zwiększyć środki na zarzadzanie kryzysowe. Co prawda w budżecie zabezpieczyliśmy rezerwę w kwocie 360 tysięcy złotych, jednak Zarząd Powiatu uznał, że będą to pieniądze niewystarczające – argumentowała skarbnik powiatu, Maria Klusek.

40 tysięcy złotych ma być przeznaczone na przekształcenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łagowie w punkt  odbywania kwarantanny. – Obowiązkiem naszym jest zabezpieczenie miejsc dla 200 osób przebywających na kwarantannie – dodała skarbnik.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego kwarantannę będą mogli odbyć też w schronisku w Mąchocicach Scholasterii, w przygotowaniu są też schroniska w Nowej Słupi, Bodzentynie i w Chęcinach.

– Z tej puli, po 20 tys. zł ma być przekazane dla policji i straży pożarnej na działania podejmowane na walkę z koronawirusem – dodała skarbnik Maria Klusek.

W pakiecie uchwał, radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej dla gmin powiatu kieleckiego – Piekoszowa, Miedzianej Góry. Ponadto udzielono wsparcia dla 18 gmin (Bieliny, Bodzentyn, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Piekoszów, Pierzchnica, Raków, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk) na zakup drzew i krzewów miododajnych oraz ich nasadzenie na terenie powiatu kieleckiego.

W kolejnym głosowaniu zdecydowano o podwyższeniu minimalnej wysokości wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego oraz dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Zatwierdzono tekst jednolity Statutu Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach, a także przyjęto „Sprawozdanie z realizacji zadań w 2019 r. przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych” oraz  Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli Powiatu Kieleckiego na lata 2020-2025.

Na prośbę wiceprzewodniczącego Roberta Kaszuby, radni wycofali punkt dotyczący wyrażenia sprzeciwu wobec proponowanych przez Centralny Port Komunikacyjny wariantów przebiegu Kolei Dużych prędkości przez gminę Miedziana Góra.  – Z uwagi na trwające rozmowy z Portem, chcemy wycofać ten podpunkt z obrad ponieważ chcemy dalej rozmawiać i wypracować jak najlepsze stanowisko – powiedział Robert Kaszuba.

Wicestarosta Tomasz Pleban poinformował radnych, o działaniach Zarządu Powiatu. – Podjęliśmy rozmowy z właścicielami działek przy Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Planujemy budowę kompleksu sportowego przy szkole. Niewykluczone, że będziemy musieli także podjąć działania w sprawie budowy internatu – powiedział wicestarosta.

Tuż przed zakończeniem sesji,  starosta kielecki Mirosław Gębski podziękował radnym za przybycie na sesję. –  Sesja musiała się odbyć. Z uwagi na przedmiot obrad, sesja nie mogła odbyć się w innym terminie. Nie możemy czekać z przekazaniem potrzebnych funduszy na walkę z koronawirusem, lecz działać tu i teraz. Najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa – zaznaczał starosta.

Członek Zarządu Powiatu w KielcachMariusz Ściana przedstawił radnym działania podjęte w Starostwie Powiatowym w Kielcach i jednostkach powiatowych w ostatnim czasie, w dobie zagrożenia koronawirusem.

Na zakończenie, radny Bogdan Gierada podziękował radzie i Zarządowi za przeznaczenie pieniędzy na drogę powiatową z Piórkowa do Jeleniowa. – Droga łączy dwie gminy, Nową Słupię i Baćkowice – dodał. Z kolei radny Krzysztof Smolarczyk dopytywał o wstawienie znaku ograniczającego tonaż przy moście w Wiernej Rzece.

Zdzisław Zapała podziękował za pomoc udzieloną strażakom w Miedzianej Górze. Kolejni radni, jak Robert Kaszuba zaproponował całkowite zamkniecie budynku starostwa dla interesantów.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy