3.5 C
Kielce
czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościRadni o budownictwie

Radni o budownictwie

Zobacz

Przed zbliżająca się sesją Rady Powiatu obradowała Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

W obradach komisji udział m.in. wzięli członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk oraz skarbnik powiatu Anna Moskwa.

Informację o sytuacji sanitarnej w powiecie przestawiła Grażyna Majewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach.

Działalność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach w ubiegłym roku skierowana była na ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych oraz zapobieganie chorobom, w tym zakaźnym i zawodowym.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach w swoim raporcie oceniała między innymi jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

– Mieszkańcy powiatu kieleckiego zaopatrywani są w wodę z 58 wodociągów. Pobieraliśmy około 500 próbek do badań fizyko – chemicznych oraz mikrobiologicznych. Wydaliśmy 113 różnego rodzaju decyzji, w tym o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi – wyliczała. – Zdarzały się przypadki krótkotrwałego zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Skontrolowano obiekty użyteczności publicznej, których w ewidencji sanepid ma 852. Przeprowadzono 205 kontroli sanitarnych w 191 obiektach, wydano 31 decyzji administracyjnych, tytuł wykonawczy i postanowienie o nałożeniu grzywny. Według informacji ogólny stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej oceniany jest jako dobry. W większości przypadków kontrole sanitarne miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, kąpielisk, basenów oraz obiektów związanych z turystyką nie wykazały nieprawidłowości.

W 2021 roku sanepid skontrolował 83 zakłady pracy, gdzie łącznie zatrudnionych jest 2365 pracowników.

Sekcja Nadzoru Przeciwepidemicznego PSSE w Kielcach podobnie jak w latach poprzednich realizowała zadania m. in. z zakresu nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi.

Zarówno jak i członek Zarządu, jak i radni podziękowali Grażynie Majewskiej jak i wszystkim pracownikom za ciężką prace podczas trwania pandemii. – To był ciężki okres, niech nie wraca – skwitowała.

W trakcie spotkania radni dopytywali o kary nałożone na starostwo przez wojewodę z tytułu nieterminowych wydawanie pozwoleń na budowę.

– Na tą chwilę mamy do zapłacenia 268 tysięcy złotych za sześć decyzji. Są to postanowienia wojewody, od których się odwołujemy. Póki nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, musimy zapłacić, by nie zapłacić odsetek – wyjaśniała skarbnik Anna Moskwa. Wcześniej starostwo zapłaciło kar na kwotę 159 tys. zł.

– Dotyczy to okresu w którym panował covid. Część pracowników było izolowanych z powodu choroby, część kobiet wykorzystywało opiekę nad dziećmi. Te czynniki spowodowały, że Ne mieliśmy pracowników w wydziale. Co ciekawe, w czasie pandemii nastąpił olbrzymi wniosków o pozwolenia na budowę. O ponad tysiąc w ciągu jednego roku. Zatrudnienie kolejnych osób złagodziło na chwile pracę wydziału – wyjaśniał Stefan Bąk. – Nie zrozumiałe jest dla nas, dlaczego przepisy covidowe objęły inne wydziały, a nie budownictwo.

Radnego Roberta Kaszubę interesowało to czy pracownicy, kierownicy, dyrektor zgłaszali przełożonym braki kadrowe.

Sprawą ma zająć się komisja rewizyjna.

Galeria

Aktualności

Rozliczyli złodziejaszka

Blisko 1000 złotych warte były artykuły, jakie ukradł ze skarżyskiej drogerii 36-letni mieszkaniec tego miasta. Wczoraj został zatrzymany i...

Polecamy