Czerwcowa sesja Rady Gminy odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Masłowie. Przedstawiamy szczegóły przyjętych uchwał.
Działo się w kulturze
Sprawozdania finansowe oraz z działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie za rok 2016 przedstawiła dyrektor Krystyna Nowakowska. W porównaniu z 2015 rokiem wprowadzono nowe inicjatywy skierowane do mieszkańców gminy Masłów zarówno z zakresu kultury jak i sportu. Z wielkim powodzeniem zrealizowano projekt inicjatyw lokalnych „Kulturalnie poruszeni”, którego celem było pobudzenie aktywności mieszkańców w sołectwach. Kontynuacją form jego działania będzie realizacja zadania publicznego przez Stowarzyszenie „Wspólnie dla tradycji”, które tworzą przedstawiciele aktywnych grup z terenu gminy Masłów. Dużym zainteresowaniem cieszą się wprowadzone w minionym roku zajęcia w ramach sekcji brydżowej, z których korzystają zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Turystyczną imprezą zainaugurowaną w 2016 roku, która już stała się cenioną marką jest Maraton Pieszy Przedwiośnie na długości ok. 75 km prowadzący po najpiękniejszych miejscach Gór Świętokrzyskich. Udział wzięli w nim piechurzy z całej Polski. GOKiS zaproponował również akcję promującą czytelnictwo wśród najmłodszych. W roku 2016 roku wójt Tomasz Lato w każdej z placówek czytał wiersze Jana Brzechwy w ramach akcji Brzechwoczytanie. W Szklanym Domu zainaugurowano projekt Akademia Poprawy Jakości Życia, w której specjaliści informują np. o zdrowym żywieniu czy aktywności ruchowej. Ważną kwestią było zakończenia urządzania dworu Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz otwarcie świetlicy w Dąbrowie jako kolejnej placówki kulturalnej w gminie. Przypomnijmy, że w strukturach GOKiS znajdują się świetlice w Dąbrowie, Barczy, Dolinie Marczakowej, Ciekotach i Wiśniówce.
Działania biblioteczne
Sprawozdanie z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie za 2016 rok w zastępstwie kierownik Anny Obary, przedstawiła Anna Dziwoń pracownik biblioteki. W ramach statutowej działań został powiększony księgozbiór w bibliotece w Masłowie jak w filiach w Wiśniówce i Mąchocicach Kapitulnych. Biblioteka prowadziła wiele spotkań promujących czytelnictwo, lekcji bibliotecznych oraz konkursów rozbudzających zainteresowanie młodych czytelników. Cyklicznie organizowane są Mikołajki, Andrzejki czy konkurs Anioł Bożonarodzeniowy.
Porozumienie z dwoma gminami
Radni przyjęli projekty uchwał w sprawie porozumienia międzygminnego Gminy Masłów z Gminami Łopuszno, Miedziana Góra i Zagnańsk w zakresie działalności rodzinnego domu pomocy. Oznacza to, że mieszkańcy tych gmin będą mogli być kierowani do Rodzinnego Domu Pomocy, który od maja tego roku działa w Domaszowicach.
Zmiany w regulaminie
Wprowadzono zmianę w uchwale w sprawie regulaminu i sposobu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Masłów. Wiąże się to z aktualizacją Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Świętokrzyskiego. Jak dotąd na jednego mieszkańca statystycznie przypadała norma 240 kg rocznie odpadów na mieszkańca, a w nowym planie to ograniczenie zostało zniesione. Co ważne wysokość opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców nie ulega zmianie.
Ulice z nowymi nazwami
Przyjęto projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Woli Kopcowej w przedmiocie nadania nazwy placowi przed budynkiem OSP oraz nadania nazwy ulicy w tym samym sołectwie. Oznacza to rozpoczęcie działań zmierzających do wyboru obu nazw. Mieszkańcy będą o nich decydować m.in. podczas zebrania wiejskiego. Podobną uchwałę przyjęto również w sprawie Domaszowic. Mieszkańcy będą decydować o nazwach ulic, które jeszcze nie posiadają swoich nazw. Obie uchwały mają na celu uporządkowanie sytuacji adresowej na terenie tych sołectw. Radni wyrazili zgodę na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy części działki w Barczy na okres dwóch lat. W dalszym ciągu prowadzony będzie tam sklep spożywczy.
Pas drogowy przejęty
Podczas sesji zapadały ważne decyzje dotyczące budowy ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej w Przełomie Lubrzanki. Radni przejęli w zarządzanie na okres pięciu lat część pasa drogowego znajdującego się w ciągu drogi powiatowej nr 0314T. Realizowane będą tu projekty „Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych w Gminie Masłów” oraz „Budowa drogi dla rowerów w Przełomie Lubrzanki”. Inwestycja będzie realizowana dwuetapowo w zależności od otrzymanych dofinansowań unijnych.
Przekazanie dwóch odcinków
Radni przyjęli projekt uchwał w sprawie zgody na przekazanie odcinka sieci wodociągowej oraz odcinka kanału sanitarnego w Domaszowicach wybudowanych przez prywatnego przedsiębiorcę. Oba odcinki zostaną przekazane w nieodpłatne użytkowanie przez Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach. Pozwoli to w przyszłości nowym mieszkańcom budującym domy w obrębie tej drogi na podłączenie do swoich posesji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wartość przekazanych odcinków wynosi ok. 200 tys. zł.
Nowości i zmiany w budżecie
Jak na każdej sesji Rady Gminy wprowadzono zmiany w uchwale budżetowej gminy Masłów oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Masłów na lata 2017 – 2027. Jedne ze zmian dotyczących środków unijnych dotyczących refundacji kosztów z 2017 roku. Radni zdecydowali o dołożeniu pieniędzy na: przebudowę drogi gminnej w Masłowie Pierwszym (ul. Spacerowa i łącznik), jest to związane ze zleceniem robót dodatkowych m.in. wykonaniem przepustów; na przebudowę drogi gruntowej w Dolinie Marczakowej w kierunku Kajetanowa. Wpisano również nowe budżetowe zadania: opracowanie projektu budowlanego i budowę drogi wewnętrznej w Domaszowicach, zakup i instalacja klimatyzatorów w Centrum Usług Wspólnych, instalacja monitoringu na budynku Zespołu Szkół w Masłowie Pierwszym w kierunki nowego boiska. Istotną kwestią zatwierdzoną przez radnych jest zmiana przeznaczenia budynku po byłej szkole w Masłowie Drugim. Opracowana zostanie koncepcja i projekt budowy świetlicy wiejskiej w tym budynku. Gmina Masłów będzie czynić starania o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel.
Za podatki kartą
Radni głosowali również uchwałę dotycząca dopuszczenia zapłaty podatków stanowiących dochody budżetu Gminy Masłów za pomocą innego instrumentu płatniczego. Oznacza to, że od teraz mieszkańcy gminy płacąc podatki w kasie Urzędu Gminy Masłów mogą to zrobić również bezgotówkowo za pomocą karty płatniczej.