W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach zorganizowano dziś warsztaty, związane z projektem rozpropagowania wiedzy na temat tradycji chowu gęsi kieleckiej w małych gospodarstwach rolnych i kulinarnych walorów gęsiny. W szkoleniu wzięły udział członkinie kół gospodyń wiejskich z województwa świętokrzyskiego. Warsztatom przysłuchiwał się członek Zarządu Województwa Marek Jońca oraz Anna Picheta-Oleś dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
W Umianowicach realizowany jest projekt przywrócenia rodzimych gatunków zwierząt użytkowych, gospodarskich, niegdyś spotykanych w niemal każdej wiejskiej zagrodzie. Są to m.in. koza sandomierska, konik polski, krowa czerwono-biała i kielecka gęś.
Specjalnie dla ptaków hodowlanych budowane jest zaplecze – gęśnik wraz z wyposażeniem i instalacjami oraz ogrodzonym wybiegiem. Będzie one oddane do użytku za kilka tygodni. Tu odbywać się będą zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne. Z wiedzy o warunkach hodowli gęsi kieleckiej i wykorzystania smacznej i zdrowej gęsiny mogą korzystać m.in. członkinie kół gospodyń wiejskich z regionu.
– Celem nadrzędnym naszego działania na Ponidziu jest utrzymanie i odbudowanie bioróżnorodności, chcemy przywrócić w naszym województwie hodowlę rodzimych ras – powiedział członek Zarządu Województwa Marek Jońca. – Przekazujemy wiedzę o genetyce tych zwierząt, warunkach hodowli i późniejszego wykorzystania ptactwa, wykłady prowadzą specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Podczas dzisiejszych warsztatów jego uczestniczki poznają rasy gęsi, historię chowu tych ptaków w Polsce, a także charakterystykę rodzimej rasy gęsi.
Pokazowa hodowla gęsi objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich podyktowana jest ochroną tej rasy oraz promocją rolnictwa ekologicznego, jako elementu ochrony krajobrazu kulturowego.