Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dzisiejszym posiedzeniu otrzymał od dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusza Sikory okolicznościowe przypinki w kształcie rumianku, rośliny wpisanej w krajobraz polskiej wsi, z dwoma płatkami w kolorze czerwonym, które symbolizują dwa dni Zagłady Michniowa. Przypinka jest elementem wpisującym się w obchody przypadającej w tym roku 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów. Obecnie trwają przygotowania do głównych uroczystości, upamiętniających te tragiczne wydarzenia.
W październiku 2022 roku powołano Komitet Honorowy Obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów, złożony z przedstawicieli duchowieństwa, parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, samorządowców, działaczy kultury, historyków, został powołany w celu godnego i odpowiedniego uczczenia pamięci wszystkich, pomordowanych w okresie II wojny światowej mieszkańców polskich wiosek, podczas rocznicowych uroczystości, zaplanowanych na 12 i 13 lipca 2023 roku w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali 204 mieszkańców Michniowa za pomoc oddziałom partyzanckim. Okupant wykorzystał znane sobie formy terroru i represji. Zagłada Michniowa stała się symbolem martyrologii wszystkich wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich to instytucja Muzeum Wsi Kieleckiej, która w nowoczesny sposób łączy ze sobą funkcje wystawienniczo-edukacyjne z utrwaleniem pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.