3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPrzybywa pojazdów zabytkowych w powiecie

Przybywa pojazdów zabytkowych w powiecie

Zobacz

Blisko 300 pojazdów zabytkowych jest obecnie zarejestrowanych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. To przede wszystkim auta i motocykle. Najstarsze pochodzą sprzed II wojny światowej.

W 2023 roku w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach zarejestrowano 58 pojazdów zabytkowych, w tym 25 samochodów, 25 motocykli, a także 6 motorowerów oraz 2 ciągniki rolnicze. To więcej niż w 2022 roku, kiedy to zarejestrowano 44 pojazdy, w tym 27 samochodów, 16 motocykli oraz 1 motorower.

Obecnie w kieleckim starostwie zarejestrowanych jest w sumie 287 pojazdów zabytkowych.
– Pojazdy, które rejestrowane są jako zabytkowe otrzymują charakterystyczne, żółte tablice. Najstarszy samochód zarejestrowany jako zabytkowy to Mercedes-Benz z 1939 roku, a najstarszy zabytkowy motocykl to Sokół z 1938 roku – informuje członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher.

Z dniem 1 maja 2023 r. wszedł przepis przewidujący oznaczenie zabytkowego motoroweru – tablicą rejestracyjną motorowerową zabytkową.
Do dnia 30 kwietnia 2023 r. w przypadku motoroweru zgłoszonego do rejestracji jako pojazd mogła być stosowana tablica rejestracyjna motorowerowa zwyczajna albo tablica rejestracyjna motocyklowa zabytkowa, jeżeli motorower posiadał odpowiadające miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do jej umieszczenia.

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd zabytkowy to taki, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Aby pojazd mógł być zarejestrowany jako zabytek musi mieć minimum 30 lat, jego produkcja zakończyła się minimum 15 lat temu, do tego w pojeździe powinno być co najmniej 75 procent oryginalnych części.

Do rejestracji pojazdu zabytkowego potrzebne są między innymi: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (lub oświadczenie o jego braku), uwierzytelniona kopia decyzji w sprawie wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków albo potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego.

Opłaty w wydziale komunikacji za rejestrację na żółte tablice:
samochód – 180 zł
motocykl – 130 zł
motorower – 120 zł

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy