3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPrzewodnik informujący o lokalnie dostępnych formach opieki

Przewodnik informujący o lokalnie dostępnych formach opieki

Zobacz

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kielcach zaprasza do zapoznania się z „Przewodnikiem po lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.

Informator przeznaczony jest dla osób, dotkniętych problemem związanym z zaburzeniami zdrowia psychicznego – bezpośrednio, a także dla tych, którzy doświadczają  tych problemów poprzez rodzinę czy znajomych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie jest stanem pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego i społecznego, zatem zdrowie psychiczne jest nieodłącznym wymogiem prawidłowego funkcjonowania każdej jednostki ludzkiej.

Pomimo zwiększenia się wiedzy społeczeństwa na temat osób z zaburzeniami psychicznymi nadal powszechny jest problem wykluczenia tych osób. Brak zrozumienia ich potrzeb, konieczności integracji, etykietowanie mogą powodować odsuwanie ich od życia społecznego i powstawanie poczucia izolacji.

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej poprzedzone jest długotrwałym okresem obawy o opinię bliskich, a także obniżoną samooceną. Powoduje to narastanie problemów i pogłębianie się trudności, co z kolei ogranicza możliwość prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego niezbędnego dla pełnego zdrowia.

Przewodnik pozwala pogłębić wiedzę na temat zdrowia psychicznego, skłania do korzystania z innych źródeł aktywności, nie ograniczając przy tym tylko do działań medycznych.

W przewodniku można znaleźć informacje na temat miejsc, gdzie można szukać pomocy: Poradni Zdrowia Psychicznego, które posiadają kontrakt z NFZ, Prywatnych Poradni Psychiatrycznych, instytucji wspomagających, hosteli dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych, opieki stacjonarnej, aktywizacji zawodowej,  Środowiskowych Domy Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Fundacji i Stowarzyszeń, Klubow młodzieżowych Wolna Strefa i pozostałych aktywności, a także nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Nie czekaj na lepszą pogodę. Nie czekaj, aż przyjedzie lepsze jutro. Przygotuj się najlepiej jak potrafisz i poświęć na to wystarczającą ilość czasu, ale nie przedłużaj wymówkami.
Nie pozwól, by wieczne rozmyślanie i snucie planów zastąpiło konkretne działanie.
Jeśli nie chcesz ich pogrzebać, zacznij działać teraz, sam lub w grupie.

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy