W czasie pandemii koronawirusa wiele osób przebywa na obowiązkowej kwarantannie. Ma to pomóc w ograniczeniu ryzyka zakażenia. Z kolei bezpłatna aplikacja „Kwarantanna domowa” ma ułatwić współpracę służb z osobami w izolacji.
Policjanci przyjeżdżają do osoby objętej kwarantanną o różnych porach, dzwonią do niej i sprawdzają czy przebywa we wskazanym miejscu, prosząc o pokazanie się w oknie lub na balkonie.
– Na dzień 24.03.2020 roku (wtorek) policjanci nadzorują przestrzeganie kwarantanny przez 573 osoby, które wskazały jako miejsce przebywania teren powiatu kieleckiego. Lista takich osób codziennie jest aktualizowana, pojawiają się nowe, które np. wróciły z zagranicy, ale też niektórym osobom kwarantanna się kończy. Przypadki naruszeń zasad kwarantanny, odnotowane przez policję stanowią na szczęście niewielki odsetek. To około jednego procenta – informuje sierż. szt. Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
O stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych i rozwagę prosi starosta kielecki, Mirosław Gębski.
– Apeluję o ścisłe przestrzeganie zaleceń związanych z obowiązkową kwarantanną. W tym trudnym dla wszystkich czasie musimy wykazać się obywatelską postawą i odpowiedzialnością za siebie i innych. Nie ignorujmy zakazu opuszczania miejsca odbywania kwarantanny, nie spotykajmy się w tym czasie z innymi osobami. Niech będzie to czas naszej bezpiecznej izolacji – mówiMirosław Gębski, starosta kielecki.
Kontakt osób przebywających w kwarantannie ze służbami ułatwić ma bezpłatna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji „Kwarantanna domowa”. Umożliwia ona m. in. zgłoszenie zapotrzebowania na artykuły spożywcze, posiłek i kontakt z psychologiem. Daje również dostęp do bieżącej sytuacji epidemiologicznej i umożliwia wysłanie policjantom zdjęcia z miejsca odbywania kwarantanny, zamiast ich bezpośredniej wizyty.
– Jeśli tylko nie będzie żadnych przeszkód technicznych, osoby odbywające kwarantannę na terenie powiatu będą mogły korzystać z aplikacji w ciągu najbliższych dni, co jestem przekonany, będzie dobrze odebrane nie tylko przez policjantów, ale też mieszkańców – wyjaśnia sierż. szt. Karol Macek z KMP w Kielcach.
Na razie policjanci w powiecie kieleckim prowadzą weryfikację w sposób tradycyjny.