Blisko stu artystów z całego województwa świętokrzyskiego wzięło udział w przeglądzie obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych w Piekoszowie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Powrót do źródeł”. Była wspaniała gra aktorska z gwarą ludową oraz strojami i rekwizytami adekwatnymi do przedstawianych obrzędów. Trzeba przyznać, że bogactwo ludowości zachwyciło publiczność.
Przybyłych gości powitał burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. – To bardzo ważne, by pokazywać i tym samym pielęgnować tradycje i obyczaje związane z naszym regionem. Cieszę się, że dziś tak licznie się tutaj zgromadziliście, by przedstawić jak to kiedyś było, za czasów naszych dziadków, pradziadków. Taka historia jest szczególnie ważna dla młodego pokolenia, bo to istotne, aby znali swoje korzenie i wiedzieli jak kiedyś się żyło – mówił burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, życząc udanych występów.
Wszystkie biorące udział w przeglądzie zespoły zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Jak przyznali członkowie komisji konkursowej, nie było łatwo wybrać tych najlepszych. – Wszystkie biorące udział w przeglądzie zespoły zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Komisja konkursowa przy wyborze najlepszych prezentacji wzięła pod uwagę przede wszystkim zgodność z tradycją, czyli odpowiednio dobrane do tematyki stroje, gwarę, nazewnictwo, rekwizyty i umiejętność posługiwania się nimi poinformował jeden z członków jury Damian Kozłowski z Muzeum Wsi Kieleckiej. Wraz z nim wszystkie występy oceniała także Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Anna Perzowicz instruktor BCK.
Zdaniem uczestników tegorocznej edycji przeglądu poziom wszystkich występów był bardzo wysoki. Każdy z zespołów musiał zaprezentować obrzędy i zwyczaje rodzinne związane z cyklem prac na roli i w gospodarstwie domowym, czy też z uroczystościami rodzinnymi. Miejsce pierwsze zajęło Stowarzyszenie Piekoszowianie, które zaprezentowało „Darcie pierza u Helki”. Na miejscu drugim znalazł się Zespół Ludowy Jaworzanki za „Podział łojcowizny”, a miejsce trzecie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Kakonianki” za występ pn. „Dziwy i cuda w kakuński chałupie”. Spośród wszystkich uczestników jury wyłoniło także Osobowość Aktorską Przeglądu i uhonorowało specjalną statuetką.
Pod wrażeniem wszystkich występów była przewodnicząca Rady Miejskiej w Piekoszowie, Barbara Drogosz. – Cieszy fakt, że kultura ludowa jest u nas tak pielęgnowana. Zespoły pięknie posługują się gwarą. O to nasze dziedzictwo kulturowe trzeba dbać, a tego typu wydarzenia właśnie temu służą. Wszystkie zespoły zaprezentowały się fantastycznie. Publiczność miała dziś prawdziwą lekcje historii. Mogliśmy się przekonać jak to dawniej na wsiach bywało, jak wyglądały obrzędy, zwyczaje i obyczaje. Gratuluję wszystkim artystom zapału i chęci do działania i rozwijania się – gratulowała przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów, Barbara Drogosz.
Celem przeglądu była przede wszystkim promocja kultury ludowej, a także aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do niecodziennej formy prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu. Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i nagród pieniężnych dla najlepszych. Organizatorem przeglądu była Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz miasta i gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.