3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaPrzegląd Obrzędów Ludowych w Piekoszowie za nami

Przegląd Obrzędów Ludowych w Piekoszowie za nami [WIDEO]

Zobacz

Już po raz kolejny Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie zorganizowała Przegląd Obrzędów Ludowych. Była wspaniała gra aktorska z gwarą ludową oraz strojami i rekwizytami adekwatnymi do przedstawianych obrzędów. Trzeba przyznać, że bogactwo ludowości zachwyciło publiczność.

O wielkim potencjale ludowych artystów i potrzebie ich wspierania mówił obserwujący od samego początku wszystkie występy wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. – Organizacja Przeglądu Obrzędów Ludowych to już tradycja w gminie Piekoszów. Wszystkie zespoły ludowe zawsze są bardzo dobrze przygotowane, a ich poziom artystyczny z roku na rok jest coraz wyższy, co podkreślało nawet szacowne jury, które miało nie lada orzech do zgryzienia wybierając tych najlepszych. Cieszę się, że udaje nam się podtrzymywać te tradycje ludowe, a to wszystko dzięki wspaniałym zespołom ludowym. To oni podtrzymują nasze tradycje, przekazując je z pokolenia na pokolenie. Pokazują nam jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały obrzędy chrzcin, pochówku, czy chociażby kiszenia kapusty. Dzięki nim możemy przenieść się w zamierzchłe czasy i zobaczyć jak żyli nasi dziadowie. Wszyscy, którzy angażują się w ocalenie od zapomnienia zasługują na wielkie słowa uznania – mówi wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.

Wszystkie biorące udział w przeglądzie zespoły zaprezentowały się na bardzo wysokim poziomie. Komisja konkursowa przy wyborze najlepszych prezentacji wzięła pod uwagę przede wszystkim zgodność z tradycją, czyli odpowiednio dobrane do tematyki stroje, gwarę, nazewnictwo, rekwizyty i umiejętność posługiwania się nimi. W skład jury weszli: Danuta Kotwica, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Rykoszynie, Mateusz Wierciński etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Anna Perzowicz instruktor BCK w Piekoszowie. Wszyscy zgodnie przyznali, że nie było łatwo wybrać tych najlepszych. – Wszystkie dzisiejsze występy były bardzo udane. Miały one charakter przede wszystkim religijny, ale też i świecki, bardziej zwyczajowy. Trudno było wybrać tych najlepszych, a różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem była zaledwie kilku punktowa.

Po długich naradach, I miejsce zdobył Zespół Ludowy Jaworzanki z Jaworza w gminie Zagnańsk za obrzęd pod tytułem „Ksiądz z wiatykiem”. – Pokazując nasz obrzęd bardzo zależało nam na tym, aby pokazać publiczności wszystkie emocje towarzyszące pochówkowi. Nie było to łatwo przedstawić autentyczność wydarzenia – przyznaje Grażyna Grudziecka, przewodnicząca Zespołu Ludowego Jaworzanki. – Do występu przygotowywaliśmy się od dwóch miesięcy. Trzeba było pozbierać rekwizyty, ułożyć scenariusz i wyćwiczyć kwestie. Cieszę się, że nasza praca została doceniona przez jury. Nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy pierwsze miejsce – mówi Grażyna Grudziecka. Miejsce drugie w Przeglądzie zajęło Stowarzyszenie Piekoszowianie za obrzęd pod tytułem „Chrzciny”, w którym pokazano szukanie kumotrów, przygotowania, znaczenie chrztu w kulturze ludowej i towarzyszące mu zwyczaje i wierzenia. Miejsce trzecie zdobył Słoneczny Krąg z gminy Bodzechów za obrzęd pod tytułem „Kiszenie kapusty”. Można było podziwiać nie tylko sam obrzęd, ale też usłyszeć towarzyszące mu dawne piosenki ludowe i ludowy humor.

Jak podkreślano celem przeglądu była przede wszystkim promocja kultury ludowej, a także aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do niecodziennej formy prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu. Na zakończenie Przeglądu Obrzędów Ludowych wręczono statuetki i nagrody pieniężne dla najlepszych. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy