3.5 C
Kielce
środa, 3 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościProjekty dla młodych zakończone sukcesem  

Projekty dla młodych zakończone sukcesem  

Zobacz

 
Blisko 75 proc. więcej zatrudnionych niż zakładaliśmy. 31 grudnia 2022 roku dobiegła końca realizacja dwuletnich projektów aktywizacyjnych dla młodych bezrobotnych. Realizacja wsparcia była możliwa dzięki pozyskaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Bezrobocie jest jednym z podstawowych problemów stanowiących zagrożenie ekonomiczno-społeczne, a wśród młodych osób jest ono szczególnie niebezpieczne. Bierność zawodowa poważnie utrudnia rozwój człowieka, start życiowy, funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie oraz budowanie relacji. Prowadzi do frustracji, obniżenia poczucia własnej wartości, spadku motywacji i aktywności, co uniemożliwia radzenie sobie z problemami i wykorzystywanie swoich możliwości.

Projekt konkursowy pn. „Młodzi z POWEREM – Szansa na pracę” oraz projekt systemowy pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kieleckim (VII)” miały na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode – do 29 roku życia. Znaczną grupę w obu projektach stanowiła młodzież NEET, czyli osoby niepracujące, nieuczestniczące w kształceniu i szkoleniu.  

Projekt „Młodzi z POWEREM (…)” początkowo zakładał refundację 160 stanowisk pracy organizowanych w ramach prac interwencyjnych na okres 6 miesięcy. Ze wsparcia pośrednika pracy i doradcy zawodowego ostatecznie skorzystało 170 uczestników projektu, a  blisko 98 proc. z nich skierowaliśmy na prace interwencyjne na różnorodne stanowiska. Pracę podejmowano m.in. w charakterze: magazyniera, robotnika budowlanego, w tym dróg i mostów, kierowcy pojazdów, technika administracji, a także kucharza, sprzedawcy, grafika komputerowego, doradcy finansowego i kierownika. Choć realizacja projektu przypadła na trudny okres związany z pandemią, to jednak wskaźnik osiągnięcia celu przewyższył zamierzony poziom. Podjęcie pracy w ramach prac interwencyjnych i utrzymanie  stanowiska pracy po okresie refundacji potwierdziliśmy u 139 uczestników. To aż 75 proc. więcej młodych pracowników na rynku pracy niż szacowaliśmy w momencie przystąpienia do konkursu o środki unijne.

W przypadku dużego projektu  systemowego „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kieleckim (VII)” w latach 2021-2022 z proponowanych form wsparcia skorzystało 891 młodych osób bezrobotnych. Najliczniejszą grupą uczestników byli młodzi podnoszący kwalifikacje zawodowe biorący udział w szkoleniach (37,6 proc.) oraz osoby nabywające doświadczenie na stażu pod okiem pracodawcy (37,5 proc.). W ramach budżetu projektu 143 osoby otrzymały jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej i stawiają pierwsze kroki we własnym biznesie. Dzięki wsparciu finansowemu pracodawców 30 osób podjęło zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych.
Osoby młode charakteryzują się zdecydowanie większą gotowością do zmian i są bardziej mobilne niż inne grupy wiekowe. Projekt uwzględniał także tę cechę swoich odbiorców. Z bonu na zasiedlenie, który dedykowany jest właśnie osobom do 30 roku życia, skorzystało 52 uczestników. To środki finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
Jak w przypadku projektu konkursowego, tak i w projekcie systemowym wskaźniki zostały zrealizowane ponad normę. Udział w projekcie wzięło więcej osób długotrwale bezrobotnych (wzrost o 288 os.) oraz osób z niepełnosprawnością  (wzrost o 4 os.) niż się spodziewaliśmy. Podobnie wygląda sytuacja z efektywnością zatrudnieniową. Finalnie 55 proc. uczestników projektu podjęło zatrudnienie lub otworzyło własną firmę.

Na realizację obu projektów przeznaczyliśmy kwotę 10.954.927,44 zł.

Aktualności

Polecamy