Już za kilka lat mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą się cieszyć z nowego, pełniącego zarówno funkcję retencyjną jak i rekreacyjną, 72-hektarowego zbiornika wodnego o nazwie “Wierna Rzeka”, który powstanie na rzece Łososinie na granicy trzech gmin: Łopuszno, Piekoszów i Strawczyn. We wtorek, 15 grudnia marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca podpisali ze Starostą Kieleckim notarialną umowę darowizny działek stanowiących własność Województwa Świętokrzyskiego, z przeznaczeniem ich na realizację tej inwestycji. Kolejnym krokiem będzie przekazanie tych gruntów przez Starostwo Powiatowe na rzecz Skarbu Państwa.
Przygotowania do inwestycji trwają już od pewnego czasu; obecnie najpilniejszą kwestią jest uporządkowanie kwestii prawnych działek na których ma powstać akwen. Podpisana we wtorek umowa darowizny obejmuje nieruchomości składające się z 24 działek będących własnością Województwa Świętokrzyskiego o łącznej powierzchni 8,3499 ha. Ponadto ponad 50 hektarów pod budowę zalewu przekaże gmina Łopuszno, a pozostałe grunty udostępnią gminy Piekoszów i Strawczyn. Dotychczas udało się wykupić ponad 70 procent areału pod przyszły akwen.
– Jego budowa jest wpisana na listę priorytetową Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej i zostanie w pełni sfinansowana z budżetu państwa – mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. – Podpisana dziś umowa skutkować będzie przekazaniem tych gruntów na rzecz Skarbu Państwa poprzez Starostwo Powiatowe w Kielcach – dodaje Członek Zarządu.
Zbiornik wodny “Wierna Rzeka” na rzece Łososinie służyć będzie ochronie przed powodzią, ale przede wszystkim przed suszą, bowiem w obliczu coraz częściej występujących w Polsce niedoborów opadów, efektywne magazynowanie wody staje się jednym z najważniejszych wyzwań. Zalew, zgodnie z zapowiedziami samorządów gminnych, wzbogacony zostanie także o odpowiednią infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową, która służyć będzie mieszkańcom.
Budowa zbiornika retencyjnego „Wierna Rzeka” ma zostać zakończona najpóźniej w 2028 roku.