W bieżącym roku przeprowadzona zostanie dziesiąta, jubileuszowa edycja Projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2021 – 2022”. Wszystkie dotychczasowe edycje odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
W ramach Projektu we wszystkich edycjach realizowane były następujące działania:
- konferencje inauguracyjne adresowane do nauczycieli, w czasie których omawiane były różnorodne zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z TIK,
- spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji,
- lekcje poświęcone tematyce projektu,
- konkurs dla uczniów,
- konferencje podsumowujące realizację projektów, na których, poza wystąpieniami merytorycznymi przedstawicieli różnych instytucji, laureatom konkursów wręczane były nagrody.
W ubiegłym roku ze względu na stan epidemii edycja 2020 nie została zrealizowana.
Tematyka X edycji Projektu w roku szkolnym 2021/2022 związana jest z roztropnym korzystaniem w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne oraz z hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu 2022. Realizacja Projektu możliwa jest dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – Departament IT oraz sponsorom włączającym się w realizację tego przedsięwzięcia.
W roku szkolnym 2021/ 2022 Projekt realizowany będzie w okresie wrzesień 2021 r. – maj 2022 r. Nowością dziesiątej edycji Projektu jest Konkurs dla szkół pod nazwą: Szkoła popularyzatorem bezpiecznego Internetu polegający na prezentacji różnorodnych inicjatyw związanych z tematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
Cele Projektu i konkursu
- Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
- Promocja hasła Dnia Bezpiecznego Internetu 2022
- Nabycie wiedzy na temat praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych.
- Kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.
- Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
- Rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
- Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej.
Uczestnicy
- Uczestnikami Projektu są uczniowie oraz szkoły podstawowe i ponadpodstawowe województwa świętokrzyskiego.
- Kategorie Konkursu realizowanego w ramach Projektu:
- Kategoria I – uczniowie klas I–III szkół podstawowych.
Uczniowie przygotowują indywidualnie jedną pracę plastyczną na temat „Internet – wspólna nauka i zabawa”. Praca powinna być ilustracją do jednej z kart 12-stronicowego, rocznego kalendarza ściennego.
- Kategoria II – uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych.
Uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację mobilną na temat „Bądź rozważny i ostrożny, bo Internet bywa groźny”.
- Kategoria III – uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie indywidualnie przygotowują spot reklamowy na temat „Internet moją bazą wiedzy i inspiracji”.
- W ramach Projektu realizowany jest Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół wszystkich typów (publicznych i niepublicznych) z województwa świętokrzyskiego, które zgłoszą swoje uczestnictwo w Konkursie zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie.
- W Projekcie realizowany jest również Konkurs dla szkół wszystkich typów (publicznych i niepublicznych) z województwa świętokrzyskiego zgłoszonych do Projektu.