Od stycznia 2020 r. uczestniczymy w projekcie: Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej #shareEU.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Jagielloński, Universita Degli Study Dell’Aquila (Włochy), Univerzita Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), ŚCDN w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Kielcach
Cele i zadania projektu to: podjęcie działań przyczyniających się do zrozumienia przez obywateli Unii, jej historii i różnorodności, podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci, upamiętnienie głównych historycznych punktów zwrotnych w najnowszej historii Europy- od 2004 r. -15 lat rozszerzenia UE na Europę Środkową i Wschodnią, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego i uczestnictwa obywatelskiego w reżimach totalitarnych.
W ramach projektu realizowane są zadania dotyczące analizy celów, treści programów i podręczników szkolnych oraz pracy nauczycieli, w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. Określenie, które elementy pamięci historycznej są eksponowane, a których brakuje; jakie wartości są promowane i czy pomagają budować wspólną odpowiedzialność za przyszłość Europy. Szkolenia nauczycieli, udział młodzieży w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów z uniwersytetów uczestniczących w projekcie.
Podsumowaniem będzie aktywny udział w międzynarodowej konferencji naukowej w marcu 2021 roku.
Grażyna Barwinek
Koordynator projektu
SP im. J. Kochanowskiego w Chęcinach