3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaInwestycjeProjekt InPlaMed wprowadza nową jakość w funkcjonowaniu placówek medycznych

Projekt InPlaMed wprowadza nową jakość w funkcjonowaniu placówek medycznych

Zobacz

Trwającej realizacji Projektu InPlaMed – Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego poświęcona była konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowana przez Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim, a także przedstawiciele placówek medycznych. Projekt, o wartości przekraczającej 66 mln zł, do końca 2022 roku znacząco poprawi organizację pracy 20 największych podmiotów leczniczych w regionie, a także usprawni obsługę pacjentów.

Liderem projektu, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, jest samorząd województwa wraz ze swymi 8 podmiotami leczniczymi: Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze, Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Kielcach i Uzdrowiskiem Busko-Zdrój. W przedsięwzięciu uczestniczy również 12 powiatowych szpitali.

W konferencji z ramienia samorządu województwa wzięli udział m. in. Robert Janus, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, zastępca dyrektora Departamentu Sławomir Leśniewski oraz Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju.

InPlaMed jest odpowiedzią na potrzeby podmiotów leczniczych wynikające z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także na nowe obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

Pierwszym etapem realizacji projektu była rozbudowa lub budowa nowych serwerowni zapewniających gromadzenie danych medycznych w formie elektronicznej, a także bezpieczeństwo ich przechowywania. Równolegle wdrażane są nowe systemy informatyczne lub rozbudowywane istniejące. Umożliwiają one tworzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji medycznej przy zachowaniu standardów zgodnych z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Spełniają także rekomendacje w zakresie podniesienia bezpieczeństwa, zachowania ciągłości działania systemu oraz dostępności systemów informatycznych. To ważny aspekt, zwłaszcza w kontekście zagrożenia epidemicznego.

– Już po częściowych działaniach było widać, że projekt jest skierowany na uzyskanie wymiernego efektu, a nie tylko poprawienie statystyk. Jego realizacja nie jest tylko koniecznością, bardzo szybko stała się priorytetem. Dzisiaj, po przejściu kilku fal pandemii wywołanej koronawirusem, wszyscy, zarówno personel medyczny, jak i zarządczy, a także pacjenci – zdają sobie sprawę, jak ważny w działalności podmiotów leczniczych jest odpowiedni poziom informatyzacji, umożliwiający pracę personelu online w czasie rzeczywistym, świadczenie usług w obszarze e-zdrowia i sprawną wymianę danych medycznych, zarówno wewnątrz danej jednostki, jak i na zewnątrz – podkreślał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Tam, gdzie była taka potrzeba i możliwości techniczne, nastąpiło ucyfrowienie posiadanych urządzeń diagnostycznych. W obszarach najbardziej czułych na jakość danych i ich przetwarzanie partnerzy projektu zostali również doposażeni w nowy sprzęt komputerowy, który jest w stanie współpracować w nowych systemach.

– Efekty realizacji projektu odczuje zarówno personel placówek, jak i pacjenci. Obieg elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy np. pracownią diagnostyczną a lekarzem będzie znacznie szybszy, co usprawni proces diagnostyki i leczenia pacjenta – podkreślał Robert Janus, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, realizującego projekt.

Jak podkreśla dyrektor Robert Janus, w każdej placówce będzie funkcjonowało lokalne repozytorium danych oraz centrum ich przetwarzania współpracujące z systemami centralnymi w obszarze e-zdrowia, co w przyszłości umożliwi poszerzanie zakresu świadczenych e-usług.

Obecnie część placówek już wykonała zaplanowane zadania, pozostałe są w trakcie ich realizacji lub na etapie wyboru wykonawcy.

 

 

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy