3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościProjekt z gminy Daleszyce otrzymał dofinansowanie w konkursie „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej”

Projekt z gminy Daleszyce otrzymał dofinansowanie w konkursie „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej”

Zobacz

2 sierpnia w miejscowości Sądek w gminie Łagów Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński podpisał umowę sygnowaną przez Piotra Żołądka, Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie projektu dotyczącego zakupu materiału na stroje dla 13 działających w gminie kół gospodyń wiejskich.

W ramach konkursu „Odnowa Wsi Świętokrzyskiej” do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło w sumie 221 wniosków. Dofinansowanie otrzyma 151 projektów, w tym projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Daleszyce we współpracy z samorządem Miasta i Gminy Daleszyce. Jak podkreślił burmistrz Dariusz Meresiński, należy pamiętać, że duże przedsięwzięcia składają się z małych, które są niezwykle istotne dla mieszkańców gminy. – Cieszymy się, że samorząd województwa nie skupia się tylko na dużych projektach, ale znajduje też pieniądze dla małych potrzeb, które są przecież jednym z filarów lokalnego rozwoju – mówił Dariusz Meresiński.

Na realizację projektów przygotowanych przez poszczególne gminy samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył w 2017 roku milion złotych ze środków własnych. Zakres projektów obejmie między innymi: budowę placów zabaw, modernizację świetlic, organizację lokalnych imprez czy doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu dla gminy Daleszyce, zakupione zostaną tkaniny na uszycie strojów ludowych dla 13 działających tu kół gospodyń wiejskich. Tym samym wizerunek Kół zostanie ujednolicony, a przede wszystkim będzie odpowiadał tradycyjnemu obrazowi strojów ludowych z terenu Gór Świętokrzyskich. Szycie ma być bowiem poprzedzone konsultacjami z etnografem.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Daleszyce. Celem przedsięwzięcia jest kultywowanie lokalnych tradycji i odtworzenie zanikających obrzędów, promocja regionu świętokrzyskiego i integracja kół gospodyń wiejskich. Nasze gospodynie chcą wzmocnić efekt integracji i zachowywania tradycyjnych obrzędów poprzez samodzielne szycie strojów.

Uroczystość w Sądku uświetniły występy artystyczne kół gospodyń wiejskich.

 

 

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy