Pacjenci z rodzinną wielotorbielowatością nerek mogą skorzystać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, z programu lekowego, który spowalnia rozwój choroby.
Dr n. med. Paweł Wróbel– kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii informuje, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie i dotyczy całych rodzin.
– Polega na tym, że w nerkach z biegiem czasu rozwijają się torbiele. Wielotorbielowate nerki mogą dochodzić do ogromnych rozmiarów i zajmować nawet całą jamę brzuszną. W konsekwencji, postępuje przewlekła choroba nerek, rozwija się stopniowo ich niewydolność, doprowadzając ostatecznie do konieczności leczenia nerkozastępczego – wyjaśnia Paweł Wróbel.
Lek, który jest podawany w ramach programu, spowalnia rozwój choroby i wydłuża czas do momentu, kiedy zajdzie konieczność dializoterapii.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program terapeutyczny od ubiegłego roku.
Dr Paweł Wróbel pacjentów zainteresowanych leczeniem zaprasza w czwartki do Poradni Nefrologicznej WSzZ. Kwalifikację do programu przeprowadza lekarz.
– Lek przyjmuje się w dwóch dawkach na dobę. Jest przepisywany raz na miesiąc, podczas wizyty kontrolnej, kiedy lekarz prowadzący ocenia wydolność nerek i wątroby – wyjaśnia kierownik.
W tej chwili, z leczenia w ramach programu, korzysta 5 pacjentów z województwa świętokrzyskiego, a w bieżącym tygodniu leczenie rozpocznie również pacjent z województwa mazowieckiego.